Wełna to surowiec o specyficznych właściwościach. Jest cenionym materiałem wykorzystywanym do produkcji swetrów, płaszczy, wyspecjalizowanej odzieży sportowej, czy koców. Wełniana odzież i tekstylia wymagają specjalnego traktowania. Błędy popełniane przy ich czyszczeniu mogą mieć realne konsekwencje. Delikatne traktowanie wełny w trakcie prania jest kluczowym czynnikiem dla zachowania jej unikanych właściwości, naturalnej miękkości i elastyczności. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak prać wełnę i jak o nią zadbać, aby zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia.
Stosowanie kilku prostych zasad dotyczących prania wełny pomoże zachować ją w idealnym stanie. Prawidłowe dbanie o wełniane produkty wymaga zapoznania się z informacjami znajdującymi się na metce. Pranie wełny w wysokiej temperaturze powoduje kurczenie się włókien. Z kolei zbyt intensywne wirowanie może przyczyniać się do rozciągania lub kurczenia wełnianych elementów odzieży. Wełna powinna być prana osobno – najlepiej ręcznie lub w pralce, przy zastosowaniu programu dedykowanego dla tej tkaniny. Pranie ręczne powinno odbywać się w niskiej temperaturze. Należy pamiętać, że wyroby wełniane nie tolerują tarcia ani wykręcania, które mogą prowadzić do filcowania się włókien. Po wypraniu wełny należy ją wypłukać w letniej wodzie, najlepiej dwukrotnie. To pozwoli pozbyć się resztek detergentów z jej powierzchni. Warto mieć na uwadze fakt, że wełna nie wymaga częstego prania. Dobrą praktyką jest wietrzenie wełnianej odzieży, co pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Najnowsze technologie umożliwiają pranie wełny w pralkach automatycznych. Jak już wspomniano, decydując się na pranie wełny w pralce, powinniśmy skorzystać ze specjalnego programu. Zapewnia on wymaganą niską temperaturę (maksymalnie 30℃) oraz mniejszą liczbę obrotów podczas wirowania, co jest gwarancją właściwego obchodzenia się z tym materiałem. W pralce wełniane wyroby również powinniśmy prać osobno, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Zalecane jest ponadto odwrócenie ubrań na lewą stronę oraz zabezpieczenie wszystkich twardych elementów. Wełny nie wolno suszyć w suszarkach wszelkiego typu. Po wypraniu odzieży wełnianej należy ją rozłożyć na czystym, suchym ręczniku i pozostawić do wyschnięcia w naturalnym kształcie, na płasko. Warto również pamiętać o tym, że wełny nie prasujemy.
Specjalne traktowanie wyrobów wełnianych sprowadza się również do stosowania odpowiednich środków piorących. W sprzedaży dostępne są detergenty przeznaczone do delikatnych włókien lub dedykowane dla wełny. Tego typu środki piorące są idealnym wyborem zarówno dla kaszmiru, jak i innych rodzajów wełny. Wyróżnia je wysoka skuteczność w niskich temperaturach. Idealnym wyborem są ekologiczne środki piorące, takie jak ekologiczny płyn do prania i kapsułki do prania 2 in 1 CAPS Ludwik Ekologiczny. To produkty wysoce skuteczne nawet w niskich temperaturach, które nadają się do prania białych i kolorowych tkanin. Są biodegradowalne, pozbawione szkodliwych substancji chemicznych i bezpieczne dla ubrań, również tych wyprodukowanych z wełny. Ich stosowanie zapewni prawidłową pielęgnację włókien wełnianych, zapobiegnie mechaceniu się tkanin, pozwoli zachować pierwotny kształt odzieży i tekstyliów, a jednocześnie pomoże zadbać o środowisko naturalne.