Fugi w łazience to jeden z tych elementów wykończeniowych, który z czasem brudzi się i traci swoje walory estetyczne. Kurz, wilgoć, mydło czy płyny nieustannie osadzają się na nich – zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Rodzi to pytanie: jak wyczyścić fugi w łazience, aby pozbyć się niechcianego nalotu?
Łazienka to miejsce o dużej wilgotności, co sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń na fugach. Woda, mydło, kosmetyki oraz osady z kamienia pozostawiają na nich nieestetyczny nalot, który z czasem może zmieniać kolor fug na ciemniejszy. Dodatkowo w miejscach, gdzie wentylacja jest słaba, często pojawia się pleśń. Regularne mycie i odpowiednia pielęgnacja fug to klucz do zachowania czystości i higieny w łazience, co również jest istotne dla naszego zdrowia.
W pewnym sensie brud na fugach jest – nieunikniony – łazienka to jedno z tych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach, które często użytkujemy. Dodatkowo stosujemy w niej szampony, płyny do mycia, mydło i inne środki, które z czasem tworzą niehigieniczny osad. Poza tym osad może się tworzyć w miejscach, gdzie płytki i fugi mają częsty kontakt z wodą, np. pod prysznicem. Fugi są bardzo wytrzymałe, natomiast z upływem czasu mogą osłabiać się pod wpływem wilgoci lub pojawiającej się pleśni. Może to powodować niszczenie fug i występowanie przerw między płytkami.
Sprzątanie w łazience nie musi kojarzyć się wyłącznie z silnymi, drażniącymi środkami czystości. Wielu producentów proponuje rozwiązania, które zmuszają do intensywnego wietrzenia łazienki w czasie sprzątania. Intensywne środki chemiczne może i są skuteczne w usuwaniu osadu z płytek i fug, ale mogą być jednocześnie zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Z tego względu warto sięgnąć po produkt, który nie tylko pomoże w utrzymaniu fug w czystości, ale także będzie przyjazny dla środowiska. Jednym z nich jest Ludwik Ekologiczny pianka do czyszczenia łazienki. Jak sama nazwa wskazuje, to preparat w formie wygodnej do aplikowania pianki, który efektywnie usuwa zabrudzenia, osady i kamień. To dowód, że możemy mieć czystą łazienkę bez konieczności stosowania silnych, nieprzyjemnych w zapachu chemikaliów. Ludwik Ekologiczny o przyjemnym zapachu cytrusów i eukaliptusa został wyprodukowany bez udziału szkodliwych substancji – mikroplastików, boranów, fosforanów czy innych substancji toksycznych. Jednocześnie jest biodegradowalny, co oznacza, że jego składniki rozkładają się do substancji prostszych.
Nim zastanowimy się, jak wyczyścić fugi w łazience, zwróćmy uwagę na ich prawidłową pielęgnację. Aby fugi w łazience pozostawały czyste przez dłuższy czas, warto wprowadzić kilka prostych nawyków:
Samo czyszczenie fug pianką jest niezwykle proste. Wystarczy nanieść preparat na czyszczoną powierzchnię, a następnie intensywnie ją wytrzeć. To wystarczy, aby pozbyć się osadu, kamienia czy mydła, które pozostało na fugach – niezależnie od tego, czy są to fugi między płytkami ściennymi, czy podłogowymi. Poza tym piankę możemy stosować do czyszczenia innych powierzchni, armatury i tym podobnych elementów wyposażenia łazienki, dzięki czemu będzie ona czysta i pachnąca.