5 trików ułatwiających zmywanie naczyń

Jedzenie dla wielu z nas jest przyjemnością, ale sprzątanie po nim już niekoniecznie. Dla większości osób zmywanie naczyń nie należy do ulubionych domowych obowiązków. Przypalone garnki i naczynia z trudnym do domycia osadem spędzają sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Zmywanie naczyń nie musi być jednak przykrą rutyną. Wystarczy zastosować tylko kilka trików, które nie tylko ułatwią tę czynność, ale również pozwolą zaoszczędzić cenny czas. Oto niektóre z nich.

Systematyczne mycie

Regularne zmywanie naczyń to podstawa utrzymania czystości. Dzięki systematyczności możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której zlew z naczyniami jest pełny, a stos naczyń rośnie na kuchennym blacie. Regularne mycie naczyń pozwala również na zapobieganie zasychaniu resztek jedzenia, które z upływem czasu stają się trudne do umycia.

Segregacja naczyń

Gromadzone naczynia warto podzielić na kilka grup i wyodrębnienie z nich tych, które powinny być umyte od razu. Delikatne szklane i porcelanowe naczynia powinny zostać wyczyszczone w pierwszej kolejności, tak, aby nie uszkodzić ich pod ciężarem pozostałych. Ponadto drewniane przybory kuchenne powinny również zostać umyte w miarę szybko, ponieważ długotrwały wpływ wilgoci negatywnie oddziałuje na ich stan. Mocno zabrudzone naczynia, na których znajdują się tłuste plamy i przypalenia, warto myć na samym końcu, po uprzednim namoczeniu w ciepłej wodzie.

Odpowiednie środki czyszczące i akcesoria do mycia naczyń

Sama gąbka do mycia naczyń może okazać się niewystarczająca. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dobrej jakości płynu do naczyń. W sprzedaży dostępne są skuteczne płyny do naczyń, które jednocześnie są ekologicznymi produktami. Przydatnym akcesorium do mycia naczyń jest szczotka do trudnych zabrudzeń czy do mycia butelek. Wiele osób stosuje również czyste suche ściereczki, którymi zaraz po myciu wycierane są naczynia.

Technika mycia naczyń

Sposób, w jaki zmywamy naczynia, wbrew pozorom ma duże znaczenie. Mycie talerzy i garnków warto zacząć od wyrzucenia resztek jedzenia, co nie tylko pozwoli posegregować naczynia do mycia, ale również uniemożliwi zapchanie się zlewu. Posiadacze zlewów dwukomorowych mogą umyte naczynia odkładać do drugiej komory, a następnie spłukać z nich detergenty bieżącą wodą. Taka metoda pozwoli znacznie ograniczyć zużycie wody.

Zmywarka

Chociaż ręczne mycie naczyń ma swoje zalety, to zmywarka staje się obowiązkowym wyposażeniem wielu domów. To wybawienie dla tych osób, które nie przepadają za ręcznym zmywaniem. Zmywarka daje możliwość zaoszczędzenia nie tylko cennego czasu, ale również wody i energii elektrycznej. Oczywiście korzystanie ze zmywarki wymaga zakupu specjalnych tabletek do zmywania. Wybierając tabletki do zmywarki zwróćmy swoją uwagę na ekologiczne produkty.

Usprawnienie mycia naczyń wymaga wyzbycia się niepotrzebnych nawyków i unikania błędów. Nie warto zwlekać i odkładać zmywania na koniec dnia, lepiej myć naczynia na bieżąco. Korzystanie z wyżej wymienionych trików pozwoli przyspieszyć domowe porządki, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na odpoczynek i przyjemności.