Brzydki zapach ze zmywarki – skąd się bierze i jak go usunąć?

Brzydki zapach pochodzący ze zmywarki to jeden z najczęstszych problemów, jaki możemy napotkać w związku z tym urządzeniem. Jego powstawanie to efekt kilku czynników, o których warto wiedzieć więcej. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem jest sięganie po odpowiednie środki do zmywarki, które m.in. zapewnią czystość i przyjemny zapach.

Skąd pochodzi brzydki zapach ze zmywarki?

  1. Wkładanie brudnych naczyń na kilka dni – resztki jedzenia i tłuszcz na talerzach czy garnkach pozostawionych w zmywarce na kilka dni to doskonała recepta na zapach, który będzie obecny nawet po umyciu naczyń. Powoli rozkładające się resztki będą wydzielać nieprzyjemną woń, która z czasem może dominować.
  2. Rzadkie czyszczenie – zmywarka, podobnie jak każdy inny AGD, należy utrzymywać w czystości. Pozornie może się wydawać, że samo mycie, które wykonuje zmywarka, wystarczy. Jednak nie zawsze tak jest. Gdy wkładamy do niej mocno zabrudzone naczynia, to resztki jedzenia mogą się gromadzić w trudno dostępnych miejscach, np. przy uszczelkach czy dyszach.
  3. Filtr – inną częścią zmywarki, o której często zapominamy, jest filtr odpływu. Naturalnie osiadają w nim resztki brudu, dlatego raz na kilka-kilkanaście cykli mycia warto go wyjąć i przeczyścić. Niekiedy resztki dostają się także do samego odpływu, który również warto regularne kontrolować.

Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem w zmywarce?

Istnieje kilka sposobów na wyeliminowanie przykrej woni ze zmywarki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wszelkich możliwości, jakie daje sam sprzęt. Niektóre zmywarki mają specjalny program do płukania komory. Warto go stosować zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu.

Kolejną kwestią jest ręczne czyszczenie wszystkich zakamarków zmywarki. Należy w tym czasie wyjąć koszyki na naczynia i dokładnie sprawdzić oraz umyć filtr i inne elementy, w których może osadzać się brud. Najlepiej wykonać to zaraz po zakończonym cyklu mycia, gdy wnętrze zmywarki jest już chłodne. Do mycia zmywarki możemy wykorzystać produkt Ludwik Płyn do czyszczenia zmywarki, który świetnie sprawdza się w przypadku osadów, tłuszczu czy nagromadzonego wapnia i przykrych zapachów.

Gdy już wyjmiemy naczynia, nie powinniśmy zamykać drzwiczek. Wystarczy je lekko uchylić, a w ten sposób wnętrze będzie z czasem całkowicie suche. To istotne, ponieważ wilgoć w zmywarce może przyczynić się do powstawania brzydkiego zapachu w dłuższej perspektywie.

Jakie produkty warto stosować?

Zanim jednak rozpoczniemy mycie naczyń w zmywarce, usuńmy z ich powierzchni resztki jedzenia czy nadmiar tłuszczu. Choć produkty takie jak Ludwik Ekologiczny Tabletki do zmywarek all in one czy ekologiczny proszek do zmywarek doskonale radzą sobie z tego typu zabrudzeniami i zapewniają czyste naczynia oraz przyjemny zapach, to część resztek i tak może pozostać w komorze. Poza tym istotną kwestią jest zbyt twarda woda, którą możemy napotkać szczególnie w dużych miastach. Wówczas najlepszych rozwiązaniem, które pomoże uniknąć przykrego zapachu związanego z tym faktem, jest sól zmiękczającą wodę. Pomaga ona nie tylko w kwestii zapachu, ale także sprawia, że osad z naczyń przestaje być problemem.