Co można myć w zmywarce a czego nie można?

Konsumenci coraz chętniej korzystają ze zmywarek, ponieważ dzięki tym urządzeniom codzienne obowiązki stają się łatwiejsze. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie naczynia nadają się do zmywania tym sposobem. Umycie niektórych naczyń w zmywarce może skutkować ich uszkodzeniem lub zarysowaniem.

Co można myć w zmywarce?

Z powodzeniem można w niej myć zastawę stołową, kubki, szklanki, filiżanki, talerze, sztućce, ale również garnki. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany przedmiot nadaje się do mycia w zmywarce, warto zapoznać się ze specjalnym oznaczeniem.

Co można myć w zmywarce – oznaczenia

Często na naczyniach można spotkać symbole mówiące o tym, czy dany przedmiot można bez problemu myć w zmywarce. Tego typu oznaczenie zazwyczaj przedstawia talerze i kropelki wody. Naczynia i sztućce, których nie powinno myć się mechanicznie, najczęściej na spodzie lub opakowaniu posiadają symbol w postaci kwadratu, talerzy i spadających nad nimi kropli wody lub też talerzy, nad którymi widoczne są ukośne linie.

Czego nie można myć w zmywarce?

Wśród codziennie stosowanych naczyń zdarzają się jednak wyjątki. Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie do ręcznego mycia. Umycie takich naczyń w zmywarce może skutkować utratą ich właściwości, a w najgorszym wypadku – zniszczeniem.

Porcelana i kryształowe naczynia

W gospodarstwach domowych wykorzystuje się porcelanowe zastawy oraz kryształowe naczynia. Wielu z nas ma wątpliwości co do tego, czy mogą one zostać umyte w zmywarce, ze względu na ich kruchość. W przypadku tych naczyń automatyczne zmywanie jest niewskazane. Mocny strumień wody oraz stosowane detergenty mogą się przyczynić do uszkodzenia ich delikatnej powierzchni, a w rezultacie naczynia utracą swój blask. Warto podkreślić, że niektóre rodzaje porcelany mogą być myte w zmywarce, ponieważ wykazują odporność na wysokie ciśnienie i działanie detergentów.

Srebrne sztućce i inne elementy zastawy

Do produkcji sztućców bardzo często wykorzystywane jest srebro, które w żadnym wypadku nie nadaje się do mycia w zmywarce. Pod wpływem detergentów i silnego strumienia wody srebro może stracić swoje właściwości, a dodatkowo ulec zmatowieniu i ciemnieniu.

Metalowe naczynia

W większości przypadków metalowe kubki czy garnki mogą być myte w zmywarce. Jeśli chodzi o mocno zabrudzone garnki, to tutaj wysoka temperatura oraz silny strumień wody działają zbawiennie. Tłuste plamy i przypalenia z garnków ciężko usunąć ręcznie, ale zmywarka radzi sobie z nimi doskonale. Co z metalowymi patelniami? Niektóre z nich można z powodzeniem myć w zmywarce, jednak należy w tym przypadku kierować się oznaczeniami producenta. Co najważniejsze – teflonowych patelni nigdy nie wkładamy do zmywarki, ponieważ takie zmywanie skutkuje uszkodzeniem warstwy teflonu.

Drewniane przedmioty

Drewniane łyżki i deski do krojenia należą do najbardziej zabrudzonych przedmiotów w kuchni. Mycie drewna w zmywarce nie jest jednak najlepszym pomysłem. Wysoka temperatura przy jednoczesnym działaniu wody może skutkować uszkodzeniem struktury drewna i zniszczeniem tych przyborów kuchennych.

Ręcznie malowane naczynia

W przypadku ręcznie zdobionych naczyń należy wykazać ostrożność przy ich czyszczeniu. Nie wszystkie z nich nadają się do mycia w zmywarce, warto więc zwrócić uwagę na specjalne oznaczenie na dnie naczynia. Umycie w zmywarce ręcznie dekorowanych naczyń może powodować uszkodzenie zdobienia, utratę właściwości, a nawet pęknięcie ceramiki.

W ofercie marki Ludwik Ekologiczny dostępne są dedykowane produkty do zmywarek, które pomagają utrzymać naczynia w czystości, blasku i bez smug: Ekologiczny proszek do zmywarek, Ekologiczne tabletki do zmywarek all in one oraz Ekologiczny płyn nabłyszczający do zmywarek.