Co robić, gdy pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki?

Każdemu powinno zależeć na tym, aby pranie po wyciągnięciu z pralki pięknie pachniało. Nie bez powodu wielu z nas używa płynów do płukania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wyprana odzież po wyjęciu z urządzenia ma nieprzyjemny zapach. Aby móc skutecznie walczyć z brzydko pachnącym praniem, trzeba najpierw poznać przyczyny tego zjawiska.

Dlaczego pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki?

Za głównego winowajcę brzydkiego zapachu z pralki uznaje się pleśń. Pleśń powstaje w urządzeniu w momencie, kiedy nie jest ono w stanie wypłukać z bębna całego proszku lub płynu do płukania. Jeśli użytkownik umieszcza w dozowniku za dużo detergentu, również może przyczyniać się do powstawania pleśni w pralce. Pleśń tworzy się także podczas prania w niskich temperaturach i krótkich cyklach.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w pralce?

Jak już wspomniano, przyczyną tego, że pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki, jest pleśń. Pojawia się ona w urządzeniu z powodu nadmiaru wilgoci i dlatego też warto temu zjawisku zapobiegać. W przypadku pralki istotne są profilaktyczne działania, dzięki którym nie będzie konieczna ani naprawa, ani wymiana urządzenia.

Wietrzenie pralki po jej opróżnieniu

Po każdym zakończonym praniu należy uchylić drzwiczki pralki. Dzięki temu woda ma możliwość odparowania, a wilgoć nie gromadzi się w urządzeniu. Jeśli po wyjęciu prania od razu zamkniemy drzwiczki, wówczas pleśń będzie miała idealne warunki do rozwoju.

Czyszczenie filtra pralki

Filtr w pralce zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, które powstają podczas prania. Nadmierne nagromadzenie się zanieczyszczeń w filtrze może prowadzić do jego zniszczenia. Nieprzyjemny zapach ubrań wyjętych z pralki to sygnał, że filtr nadaje się do czyszczenia. Dobra praktyka nakazuje, aby filtr był czyszczony co najmniej raz na dwa miesiące.

Utrzymywanie szuflady i bębna pralki w czystości

Regularne czyszczenie wskazanych elementów z pewnością przedłuży żywotność pralki. Pozostawione w szufladzie lub bębnie urządzenia resztki detergentów sprzyjają rozwojowi pleśni. Troska o czystość szuflady i bębna pralki przełoży się na pachnące pranie.

Wyjmowanie prania zaraz po zakończeniu cyklu

Zbyt długo przetrzymywane w urządzeniu pranie również przyczynia się do rozwoju pleśni. Ubrania, zamknięte w pralce bez dostępu powietrza, poddawane są różnym reakcjom chemicznych. W ich rezultacie rozwija się proces gnilny, a tkaniny ulegają zniszczeniu. Przetrzymywanie prania w takich warunkach sprawia, że ubrania nabierają zapachu stęchlizny.

Dobór środków piorących i ich odpowiednie stosowanie

Na rynku dostępna jest cała gama środków piorących, które występują w postaci proszków, kapsułek i płynów do prania. Niektóre z nich nie rozpuszczają się wystarczająco i tym samym oblepiają elementy urządzenia. Wybierając środek do prania, warto zapoznać się z jego etykietą, aby użytkować go w odpowiedni sposób. Ważne jest tutaj także zgodne z zaleceniami producenta dozowanie. Dzięki temu pralka nie pobiera nadmiernych ilości detergentów, a ich resztki nie osadzają się na elementach urządzenia.