Czy ręczne mycie naczyń może być ekologiczne?

Mycie naczyń to czynność, którą wykonujemy każdego dnia. Zależy nam więc nie tylko na skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń, ale również oszczędności wody i neutralności dla środowiska. Czy jest to możliwe, jeśli nie posiadamy zmywarki?

Jak oszczędzać wodę myjąc naczynia?

Panuje przekonanie, że używanie zmywarki jest zdecydowanie bardziej ekologiczne, niż tradycyjne mycie naczyń. Jest w tym sporo racji, szczególnie jeśli posiadamy dużą rodzinę. Szacuje się, że rozwiązanie to pozwala na oszczędzenie nawet  5 razy więcej wody. Nie oznacza to jednak, że osoby niemające zmywarki nie mogą dbać o środowisko. Wystarczy odpowiednio zaplanować mycie naczyń. Jak to zrobić?

Okazuje się, że do największych strat wody dochodzi podczas mycia pod bieżącym strumieniem. Warto więc zastąpić go ciepłą wodą z płynem do naczyń zgromadzoną w zlewie. Świetnie sprawdzą się tutaj modele dwukomorowe. W jednej z nich można usuwać z talerzy, garnków i  szkła wszelkie zabrudzenia, natomiast w drugiej opłukiwać je, za pomocą niewielkiej ilości bieżącej wody.

Jaką gąbkę wybrać?

Kolejną kwestią jest wybór produktów do mycia naczyń. Większość dbających o środowisko osób decyduje się na gąbki oraz ściereczki pochodzące z recyklingu. Są one delikatne dla szkliwa, skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a dodatkowo są ekologiczne. Do usuwania trudniejszych zabrudzeń można używać specjalnej szczoteczki wielokrotnego użytku, która jest bardzo wydajna i wystarcza na długie miesiące użytkowania.

Jakiego płynu używać?

Niezwykłe znaczenie ma również wybór odpowiedniego płynu do naczyń. Aby był on w pełni ekologiczny, musi nie tylko posiadać skład spełniający ostre kryteria środowiskowe, najlepiej oparty na składnikach pochodzenia naturalnego, wolny od szkodliwych środków chemicznych, takich jak borany, fosforany, mikroplastik czy formaldehyd, ale również być całkowicie biodegradowalny i posiadać opakowanie nadające się do recyklingu. Oczywiście wszystkie te wymagania spełnia nasz płyn do mycia naczyń Ludwik Ekologiczny. Dodatkowo skutecznie usuwa zanieczyszczenia, jest łagodny dla dłoni i posiada delikatny, niedrażniący zapach cytrusów i zielonej herbaty.

Zmywanie naczyń wcale nie musi łączyć się ze szkodą dla środowiska. Wspomniany skład płynu poddaliśmy zewnętrznej ocenie, która udowodniła zarówno jego skuteczność, jak i właściwości proekologiczne. Ludwik Ekologiczny posiada oznaczenie EU Ecolabel, które oznacza, iż produkt spełnia wysokie kryteria środowiskowe i zdrowotne. W naszym kraju certyfikat wydaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Dotyczy on wszystkich etapów istnienia produktu, od pozyskania surowców, poprzez produkcję, pakowanie, aż do wykorzystania i utylizacji. Tworząc ekologiczny płyn do mycia naczyń, braliśmy pod uwagę więc nie tylko jego składniki, ale także opakowanie. Postawiliśmy na taki rodzaj materiału, który może być w całości poddany recyklingowi. W ten sposób dokładamy cegiełkę do wszystkich procesów, które pomagają uratować naszą planetę przed dewastacją. Warto jednak pamiętać, że ekologiczne środki czystości to nie wszystko – liczy się również nasza odpowiedzialność i oszczędność tak ważnego zasobu, jakim jest woda. Dzięki temu razem możemy przyczynić się do lepszego jutra – nawet w ramach tak prostej czynności, jak mycie naczyń.