Czym i jak wyczyścić zlew? Poznaj sposoby na czysty i zadbany zlewozmywak

Zlew należy do najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia kuchni. Utrzymanie go w idealnej czystości jest o tyle istotne, że nie służy wyłącznie do zmywania naczyń, ale również do mycia produktów spożywczych. Odpowiednie dbanie o zlewozmywak bezpośrednio przekłada się na jego trwałość.

Jak czyścić zlew – zasady ogólne

Po pierwsze – regularna pielęgnacja. Systematyczność działania przyniesie w przypadku zlewozmywaka najlepsze efekty. Zaleca się codzienne mycie zlewów kuchennych przy użyciu detergentów i delikatnych ściereczek, a następnie wycieranie ich do sucha. Takie postępowanie pozwala uniknąć nagromadzenia zabrudzeń. W naszych kuchniach funkcjonują zlewozmywaki wykonane z różnych materiałów, które determinują sposób ich czyszczenia. Do najpopularniejszych należą: zlewy granitowe, ceramiczne, kompozytowe i ze stali nierdzewnej. Nowoczesne zlewozmywaki wyposażane są w dodatkową powłokę, która znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Czym czyścić zlew?

Bez względu na materiał użyty do produkcji zlewu nie wolno czyścić go szorstką gąbką czy tzw. druciakiem. Ponadto nie powinno się stosować środków żrących i detergentów zawierających drobinki ścierne. Na szczęście w sprzedaży dostępne są preparaty z przeznaczeniem do kuchennych zlewów czy też danego typu materiału. Za ich pośrednictwem można wyczyścić zarówno popularny zlew ze stali nierdzewnej, jak i coraz chętniej wybierany zlew granitowy. Przy wyborze środków do czyszczenia zlewu warto również zadbać o środowisko. Dobrym rozwiązaniem jest użycie skutecznego, a zarazem ekologicznego produktu. Takim przykładem jest Ludwik Ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni o orzeźwiającym zapachu limonki i świeżych ziół. Zastosowanie w piance formuły Baking Soda System pozwala uzyskać doskonałe rezultaty czyszczenia, bez tłuszczu czy brudu. Produkt pozbawiony jest szkodliwych substancji chemicznych, takich jak: borany, fosforany czy mikroplastiki i nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego. Formuła pianki w 98% opiera się na komponentach pochodzenia naturalnego. Środek jest w pełni biodegradowalny, a jego opakowanie nadaje się do recyklingu.

Zlew granitowy – jak utrzymać go w czystości?

Obecnie w sprzedaży dostępne są zlewy granitowe w różnych kolorach. Ich zaletą są nie tylko walory wizualne, ale również użytkowe. Czyszczenie tego typu zlewozmywaków nie jest skomplikowane i zazwyczaj odbywa się przy użyciu uniwersalnych środków czyszczących. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zlewy granitowe są narażone na przebarwienia ze względu na swoją porowatą strukturę.

Jak utrzymać w czystości zlewozmywaki ceramiczne?

Kuchenne zlewy ceramiczne coraz częściej spotykane są we wnętrzach klasycznych czy rustykalnych. Wbrew pozorom to produkty twarde i odporne na uszkodzenia – ciężko je zarysować. Mimo to należy je codziennie przecierać miękką gąbką i łagodnym detergentem, aby zapewnić im trwałość na lata.

Zlewy kompozytowe – jak o nie dbać?

Kompozyt, wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków, charakteryzuje się plastycznością. Dzięki temu zlewozmywaki kompozytowe są wysoce odporne na uszkodzenia. Jednak niektóre zabrudzenia potrafią wniknąć w strukturę kompozytu – wówczas będą niemożliwe do usunięcia. Jeśli regularnie będziemy czyścić tego typu zlew, to posłuży nam na lata. Do czyszczenia zlewozmywaków kompozytowych nie można stosować agresywnych środków zawierających związki chloru.

Jak czyścić zlew ze stali nierdzewnej?

Zlewy, wykonane ze stali nierdzewnej, cieszą się popularnością od wielu lat. Stal wykazuje odporność na działanie silnych detergentów. Jednak nieodpowiednie czyszczenie stalowego zlewozmywaka przy użyciu szorstkich akcesoriów może doprowadzić do jego korozji. Warto więc sięgnąć po miękką gąbkę z niewielką ilością delikatnego detergentu, a następnie wytrzeć zlew do sucha, aby zapobiec zaciekom.