Czyszczenie pralki – poznaj skuteczne sposoby na utrzymanie pralki w czystości

Pralka to jeden z najczęściej używanych sprzętów w gospodarstwach domowych. Utrzymanie urządzenia w czystości wydaje się być zatem koniecznością. W tym celu można posłużyć się zarówno środkami czyszczącymi, dostępnymi na rynku, jak i domowymi sposobami. Odpowiednia pielęgnacja pralki przekłada się bezpośrednio na jej żywotność, a co za tym idzie – nie zmusza użytkownika do zakupu nowego sprzętu.

Dlaczego czyszczenie pralki jest takie ważne?

Pralka jest urządzeniem, które ma kontakt nie tylko z wodą o różnej twardości, ale również z wysoką temperaturą, detergentami i brudem. W jej wnętrzu jest ciepło i wilgotno, więc z założenia może powstawać tam pleśń. Na filtrze osadzają się włosy, sierść i drobinki, które mogą doprowadzić do jego zapchania. Jeśli korzystamy z twardej wody, dodatkowo na mechanizmie urządzenia może pojawić się kamień. Zabrudzona maszyna wydziela nieprzyjemny zapach, który przenika do pranych tkanin. Zanieczyszczone urządzenie nie tylko szybciej ulega awariom, ale również brudzi i niszczy praną odzież. Dbanie o kondycję pralki wymaga działań zapobiegawczych, a więc należy:

  • wyciągać ubrania z urządzenia zaraz po zakończeniu prania,
  • stosować odpowiednią ilość detergentów,
  • pozostawiać otwarte drzwiczki pralki aż do ich wyschnięcia,
  • opróżnić kieszenie ubrań przed włożeniem ich do pralki,
  • częściej prać w wyższych temperaturach.

Czy stosowany detergent jest istotny dla zachowania czystości pralki?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Chcąc przedłużyć żywotność pralki, warto korzystać z wysokogatunkowych środków piorących. Słabej jakości detergent nie będzie się dobrze rozpuszczał w wodzie. Pozostałości środków piorących wpływają negatywnie na mechanizm urządzenia i sprzyjają tworzeniu się kamienia. Dobre jakościowo proszki, kapsułki i płyny do prania pomagają usuwać osad z urządzenia, a jednocześnie dbają o wygląd tkanin.

Jak często czyścić pralkę?

W tym przypadku również najważniejsza jest profilaktyka. Czyszczenie pralki powinno odbywać się regularnie, ale częstotliwość wykonywania tej czynności zależy w dużej mierze od tego, jak dużo pierzemy. Na początek warto wyrobić sobie nawyk zostawiania otwartej szuflady na detergenty po zakończonym praniu, co znacznie poprawia cyrkulację powietrza w urządzeniu. Oprócz tego systematycznego czyszczenia wymaga filtr, bęben, uszczelka, obudowa oraz drzwiczki pralki. Raz w miesiącu należy uruchomić program czyszczący w urządzeniu, a przynajmniej raz w roku (najlepiej częściej) umyć dokładnie filtr i sprawdzić, czy wąż odpływowy nie jest zatkany.

Czym najlepiej czyścić pralkę?

Do czyszczenia tego urządzenia można zastosować domowe metody. W utrzymaniu czystości w pralce może pomóc kwas cytrynowy, ocet i soda oczyszczona, które stanowią nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne rozwiązania. Bezpieczniejszym sposobem będzie jednak sięgniecie po profesjonalne preparaty, dedykowane do czyszczenia pralki. Świetnie radzą sobie z osadem z kamienia, a jednocześnie nie powodują uszkodzeń urządzenia. Ponadto zadbają o dozownik, grzałki i przewody.