Jak czyścić szkło? Kilka przydatnych porad

Szklane naczynia to nie tylko podstawowe wyposażenie każdego domu, ale również jego ozdoba. W gospodarstwach domowych znajdują się ponadto szklane powierzchnie (np. lustra i szyby), o które należy odpowiednio zadbać, aby prezentowały się dobrze. Oto najważniejsze zasady czyszczenia i pielęgnacji szkła, dzięki którym będzie zachwycać swoim blaskiem.

Jak czyścić szkło – ręcznie czy w zmywarce?

Mycie ręczne to zapewne delikatniejsza metoda, dzięki której możemy uniknąć uszkodzeń szklanych powierzchni. Jednak tradycyjne płyny do naczyń mogą nie być wystarczające do czyszczenia szkła, szczególnie jeśli znajduje się na nim stary osad. Zwolennicy zmywarek muszą pamiętać o tym, że nie każde szkło nadaje się do mycia w tym urządzeniu. Jeśli jednak decydujemy się na taki sposób czyszczenia, warto poukładać szklane naczynia tak, aby pomiędzy nimi pozostała chociaż niewielka przestrzeń. Wówczas podczas mycia w zmywarce nie będą się o siebie ocierać, a tym samym – nie będą narażone na uszkodzenia. W celu uniknięcia smug oraz zacieków warto otworzyć zmywarkę po zakończeniu programu i ułatwić naczyniom szybsze wyschnięcie.

Jak czyścić szkło – przydatne porady

Czyszczenie szkła może dla wielu być trudnym zadaniem, a momentami nawet uciążliwym. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu, warto zastosować poniższe wskazówki.

Metodę czyszczenia należy dobrać do rodzaju szkła

Szklane naczynia i przedmioty, choć wykonane z tego samego materiału, mogą się między sobą różnić. Kieliszki czy szklanki z cienkiego szkła muszą być traktowane delikatnie. Wykorzystywanie silnych detergentów do czyszczenia szkła może skutkować jego matowieniem.

Ostrożnie ze zmywarką

Nie wszystkie szklane naczynia można myć w zmywarce, o czym informuje specjalne oznaczenie znajdujące się najczęściej na opakowaniu. Ręcznie malowana porcelana, kryształy czy szklane przedmioty ze złotymi zdobieniami mogą ulec uszkodzeniu.

Stosowanie delikatnych detergentów

Do mycia szkła należy wykorzystywać odpowiednie detergenty, dlatego warto sięgnąć po ekologiczne płyny do mycia naczyń czy ekologiczne tabletki do zmywarki. Silne detergenty, np. mleczka do czyszczenia z mikrodrobinkami mogą powodować uszkodzenia delikatnej szklanej powierzchni.

Używanie odpowiednich akcesoriów

Należy pamiętać, że szkło jest tworzywem, które łatwo ulega zarysowaniom. Podczas mycia szklanych naczyń czy dekoracji warto sięgnąć po miękką ściereczkę z mikrofibry, która nie uszkodzi ich delikatnej powierzchni.

Polerowanie szkła

Dobrym zabiegiem jest polerowanie szklanych naczyń oraz elementów dekoracyjnych. Do tego celu można wykorzystać specjalne ściereczki oraz preparaty nabłyszczające.

Jak czyścić szkło – mycie szklanych powierzchni

Powierzchnie szklane w naszych domach, takie jak lustra, szyby czy szklane blaty, nie są łatwe do wyczyszczenia. Ich niewłaściwe mycie skutkuje pozostawieniem smug i zacieków. Dlatego też do ich czyszczenia należy sięgnąć po sprawdzone metody i środki. Warto postawić na płyn do mycia szyb i luster, który skutecznie czyści powierzchnie szklane, a jednocześnie efektywnie usuwa zacieki i zabrudzenia, pozostawiając je błyszczące i bez smug.