Jak dbać o naczynia i butelki dla dziecka?

Wielu rodziców decyduje się na karmienie niemowląt butelką, co podyktowane jest zazwyczaj wygodą, ale czasami również koniecznością. Mycie i sterylizacja naczyń dziecięcych, choć z pozoru mogą wydawać się uciążliwe, są wyjątkowo istotne dla zdrowia malucha. Zasychające resztki jedzenia to doskonała pożywka dla bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na niedojrzały jeszcze układ pokarmowy dziecka. Nieodpowiednie mycie butelek i smoczków może zakończyć się dla malucha alergią pokarmową, a nawet zatruciem.

Przygotowanie akcesoriów i naczyń dla dziecka

Istotną kwestią jest w tym przypadku zaopatrzenie się w co najmniej kilka butelek ze smoczkami, szczególnie, jeśli maluch jest karmiony wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Mamy karmiące piersią zazwyczaj wykorzystują tylko jedną butelkę, w której najczęściej podają odciągnięte mleko. Najlepszym wyborem są standardowe butelki o prostej konstrukcji, która nie przysparza problemów podczas mycia. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup szczotki przeznaczonej do mycia butelek dla dzieci, która pozwoli pozbyć się trudnych do usunięcia resztek z jej ścianek. Jeśli chodzi o smoczki, to najłatwiej utrzymać w czystości te silikonowe, w przezroczystym kolorze, które idealnie uwydatniają pozostałości po jedzeniu. Warto pamiętać, że przed pierwszym użyciem akcesoriów dziecięcych należy je najpierw umyć, a później dodatkowo wysterylizować.

Higiena naczyń dziecięcych

Utrzymywanie butelek i smoczków w idealnej czystości jest niezbędne co najmniej do szóstego miesiąca życia malucha, a szczególnie ważne w przypadku wcześniaków i dzieci przewlekle chorych. Do tego czasu ich układ odpornościowy nie jest wystarczająco dojrzały. Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne mycie naczyń dla dziecka. Jeśli jednak wykorzystujemy do tego celu zmywarkę, warto sprawdzić najpierw, czy dane naczynie jest przeznaczone do mycia w tym urządzeniu. Należy też pamiętać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia w naczyniach, a po karmieniu od razu je umyć lub chociaż zalać wodą. Do mycia przyborów dziecięcych warto użyć dedykowanego płynu do czyszczenia butelek, smoczków i naczyń Ludwik Ekologiczny, który posiada odpowiednio dobrany skład i delikatną formułę, bez dodatku barwników czy substancji zapachowych. Po umyciu naczynia istotne jest dokładne wypłukanie go wodą. Trzeba pamiętać także o regularnym wyparzaniu naczyń dla najmłodszych.

Sterylizacja naczyń dziecięcych

Sterylizacja naczyń dziecięcych jest gwarantem tego, że na ich powierzchni nie będą rozwijać się grzyby i bakterie. Sterylizacja butelek i smoczków może odbywać się na kilka sposobów. Najprostszą i stosowaną od wielu lat metodą jest wyparzanie wrzątkiem lub gotowanie naczyń w garnku. Do dyspozycji rodziców są także automatyczne sterylizatory parowe czy elektryczne. Ich zakup to niemały wydatek, ale zapewniają rodzicom komfort użytkowania. W sprzedaży można znaleźć także butelki samosterylizujące do użycia w kuchence mikrofalowej. Sterylizację naczyń dziecięcych powinno się przeprowadzać do ukończenia przez malucha szóstego miesiąca życia. Gdy dziecko jednak boryka się z problemami pokarmowymi lub dolegliwościami jamy ustnej, warto przedłużyć w czasie sterylizację naczyń.