Jak i czym najlepiej myć okna? Łatwo, sprawnie i bez smug!

Mycie okien często kojarzy się nam z wiosennymi porządkami, ponieważ to właśnie po zimie najczęściej zabieramy się za czyszczenie okien i parapetów. Zazwyczaj czynność tą powtarzamy później tuż przed zimą. Takie mycie okien od święta do święta nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Nasze okna – zwłaszcza gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, bądź w okolicy narażonej na zwiększoną ilość unoszącego się pyłu i kurzu – wymagają większej systematyczności i regularności, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Po umyciu okien dostrzec możemy ogromną różnicę!

Niestety dla wielu osób mycie okien to trudna i czasochłonna czynność, stąd niechęć do częstszego uwzględniania ich w domowych porządkach.  Jednak przestrzegając kilku prostych zasad i używając odpowiednich środków, czynność tą możemy sobie bardzo uprościć i przyspieszyć.

Czym myć okna?

Przygotowując się do umycia okien w naszym domu należy zaopatrzyć się w skuteczny środek przeznaczony do mycia szyb. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę nie tylko na jego zapach, markę czy cenę, ale także na to czy jest przyjazny dla środowiska. Postawmy na środek ekologiczny taki jak Ludwik Ekologiczny Płyn do mycia szyb i luster. Ten płyn o orzeźwiającym zapachu jaśminu i zielonej herbaty ulega biodegradacji, co oznacza, że jego składniki rozkładają się do substancji prostszych jak woda, substancje mineralne czy dwutlenek węgla. Ludwik Ekologiczny Płyn do mycia szyb nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, takich jak: formaldehyd, reaktywne związki chloru, borany, fosforany a jego skład został przebadany i zatwierdzony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Jego skuteczność tkwi między innymi w połączeniu składników – octu z alkoholem, które poradzą sobie z nawet najbardziej uporczywymi zabrudzeniami.

Do wstępnej fazy mycia okien przyda nam się również płyn do mycia naczyń lub płyn uniwersalny, który należy rozcieńczyć z ciepłą wodą. Warto użyć produktu ekologicznego takiego jak Ludwik Ekologiczny Płyn do mycia naczyń lub Ludwik Ekologiczny Płyn uniwersalny.

Pamiętajmy także o przygotowaniu ściereczki, ręczników papierowych i ściągaczki – najlepiej elektrycznej, która pochłonie wodę do zbiornika, a nie pozostawi jej na podłodze pod oknem.

Jak myć okna bez smug?

Mycie okien zacznij od umycia ich ram. Nie pomijaj tej czynności, ponieważ na ramach okiennych również zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. Do mycia ram użyj płynu do mycia naczyń lub płynu uniwersalnego połączonego z ciepłą wodą. Pamiętaj także o przetarciu zewnętrznego parapetu, jednak zrób to dopiero po umyciu ram wewnętrznych i zewnętrznych, gdyż będzie on najbardziej zabrudzony. Wytrzyj wszystko do suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Do mycia szyb użyj specjalnego płynu przeznaczonego do tego celu np. Ludwik Ekologiczny Płyn do mycia szyb i luster. Spryskaj całą szybę, odczekaj chwilę, a następnie użyj ściągaczki, ściągając płyn od góry do dołu. Najlepiej użyć do tego elektrycznej ściągaczki, aby woda nie kapała na podłogę. Użycie takiej ściągaczki pozwoli Ci na umycie szyb bez pozostawiania smug. Pozostałości płynu tuż przy ramach, wytrzyj ręcznikiem papierowym.

Użycie odpowiednich środków, takich jak te z serii Ludwik Ekologiczny oraz wspomaganie się przy myciu okien sprzętem takim jak ściągaczka do wody sprawi, że mycie okien nie będzie już tylko przykrym obowiązkiem, a zamieni się w czynność łatwą, szybką… a może nawet przyjemną?