Jak i czym wyczyścić mikrofalówkę?

Kuchenka mikrofalowa jest użytkowana w wielu gospodarstwach domowych. Pozwala na szybkie przygotowanie potraw, podgrzanie dania lub rozmrażanie produktów. Częsta eksploatacja mikrofalówki jest jednak przyczyną powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Regularne i prawidłowe czyszczenie kuchenki mikrofalowej przełoży się z pewnością na jej sprawne działanie.

Jak umyć kuchenkę mikrofalową – systematyczność to podstawa

Regularne czyszczenie mikrofalówki jest niezwykle istotną czynnością. Im starsze zabrudzenia, tym trudniej je usunąć. Kuchenkę mikrofalową powinno się dokładnie wyczyścić po każdym użyciu. Dzięki temu unikniemy nawarstwiania się zanieczyszczeń. Po ostygnięciu urządzenia należy przetrzeć jego wnętrze wilgotną ściereczką. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się świeżych zabrudzeń niż zaschniętych, tłustych przypaleń. Nieodpowiednio i nieregularnie czyszczony sprzęt staje się siedliskiem namnażających się bakterii. Ponadto kuchenka mikrofalowa z łatwością pochłania zapachy, które przenikają do kolejnych przygotowywanych potraw.

Czym myć mikrofalówkę?

W trakcie mycia kuchenki mikrofalowej przede wszystkim należy uważać, aby w żaden sposób nie uszkodzić urządzenia. Wnętrze mikrofalówki nie powinno być czyszczone ostrymi myjkami, ponieważ będzie to skutkować zniszczeniem delikatnej powłoki kuchenki. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po miękką gąbkę do mycia naczyń, ściereczkę lub papierowy ręcznik. Do trudno dostępnych miejsc można zastosować wacik lub patyczek higieniczny nasączony delikatnym detergentem.

Czym wyczyścić mikrofalówkę?

Podczas czyszczenia kuchenki mikrofalowej nie powinno się korzystać z preparatów o silnych właściwościach ścierających. Ze względu na fakt, że kuchenka mikrofalowa służy do przygotowywania posiłków, należy również zrezygnować z agresywnych środków czyszczących. Do czyszczenia wnętrza kuchenki nie zaleca się stosowania tradycyjnych preparatów o silnym zapachu, który może przenikać do podgrzewanych dań. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie delikatnego płynu do mycia naczyń, który świetnie nadaje się do mycia powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością. Płyn do naczyń Ludwik Ekologiczny za sprawą systemu Citric Acid System doskonale radzi sobie z silnymi zabrudzeniami, tłuszczem i przypaleniami. Jego formuła opiera się na składnikach, które spełniają wysokie kryteria środowiskowe. Dodatkowo nie zawiera boranów, fosforanów oraz mikroplastików.

Jak wyczyścić mikrofalówkę w środku?

Przed przystąpieniem do czyszczenia kuchenki mikrofalowej niezbędne jest jej wyłączenie, by uniknąć spięć czy uszkodzenia sprzętu. Czyszczenie mikrofalówki nie powinno się ograniczać wyłącznie do wewnętrznych ścian urządzenia. Istotne jest także umycie drzwiczek, gumowych elementów oraz wentylatorów w tylnej części sprzętu. Od czasu do czasu powinno się również wyczyścić płytę obrotową mikrofalówki. Można ją umyć ręcznie lub w zmywarce. Warto pamiętać, że przed ponownym użyciem płyta obrotowa musi całkowicie wyschnąć.

Jak zapobiegać zabrudzeniom w kuchence mikrofalowej?

Warto tutaj pamiętać o kilku ważnych zasadach. Naczynie z potrawą należy dobrze przykryć. Dzięki temu unikniemy parowania, wydostawania się tłuszczu na zewnątrz naczynia i jego osiadania na ściankach urządzenia. Trzeba również sprawdzić, czy naczynie, w którym podgrzewamy jedzenie, jest przeznaczone do użytkowania w mikrofalówce. Nieodpowiednie naczynie pod wpływem temperatury może się rozpuścić i uszkodzić wnętrze urządzenia. Jeśli jest taka możliwość, warto podgrzewać potrawy na jak najniższej mocy kuchenki. Dzięki temu zmniejszymy szanse na rozlanie się lub przypalenie jedzenia. Zdecydowanie lepiej podgrzać potrawę dłużej, ale za to mniej intensywnie.