Sen odgrywa istotną rolę w życiu człowieka, a wygodne łóżko i świeża pościel to kluczowe elementy dla zapewnienia komfortu. Oczywistym jest fakt, że pościel szybko ulega zabrudzeniu i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy ją regularnie zmieniać, ponieważ rozwijające się na jej powierzchni bakterie i roztocza mogą być przyczyną licznych dolegliwości. Nieprawidłowa pielęgnacja pościeli sprawia, że tekstylia tracą swój pierwotny wygląd.
Pościel użytkujemy codziennie podczas snu. Tekstylia mają bezpośredni kontakt z ciałem. Osadza się na nich nie tylko martwy naskórek, ale również kurz, sierść zwierząt oraz resztki jedzenia. To idealna pożywka dla bakterii i roztoczy, które mogą powodować problemy ze zdrowiem. Konsekwencją może być rozwój chorób o podłożu alergicznym, m. in. astmy, kataru alergicznego czy egzemy. Poza tym spanie w nieświeżej pościeli z pewnością nie będzie dla nas komfortowe.
Regularne pranie pościeli powinno wejść w nawyk każdego domownika. Wyznacznikiem momentu zmiany pościeli jest dla wielu z nas jej nieprzyjemny zapach lub widoczne gołym okiem zabrudzenia. Częstotliwość prania pościeli determinują indywidualne preferencje użytkowników, ale powinno odbywać się to systematycznie. Wpływ na świeżość tekstyliów ma m. in. temperatura panująca w pomieszczeniu i pora roku. Zimą wystarczy zmieniać pościel raz na dwa tygodnie, latem zmiana może być konieczna co tydzień.
W niektórych sytuacjach wymiana pościeli powinna odbywać się częściej. Częstszego prania z pewnością będzie wymagać pościel alergików i dzieci. Pościel należy koniecznie zmienić i wyprać po każdej przebytej infekcji. Dobrym rozwiązaniem jest częstsze pranie samych poszewek na poduszki, zwłaszcza u osób borykających się z przetłuszczaniem się włosów. Jeśli w naszym łóżku śpią zwierzęta, pościel powinno się zmieniać co najmniej raz na tydzień.
W celu zapewnienia świeżości pościeli warto prać w pralce automatycznej w temperaturze minimum 60℃. Taka temperatura umożliwi skuteczne wyeliminowanie bakterii i roztoczy. Należy wybrać program przeznaczony do prania bawełny, tkanin delikatnych lub program antyalergiczny. Trzeba przy tym jednak pamiętać o informacjach umieszczonych na metce produktu i kierować się zaleceniami producenta. Każda tkanina wymaga innego traktowania:
Jeśli przed praniem przewrócimy poszewki na lewą stronę, tkanina dłużej zachowa swoje właściwości. Warto również zapiąć guziki oraz suwaki, dzięki czemu unikniemy plątania się pościeli podczas prania. Nowo zakupiona pościel również powinna zostać wyprana. Pozwoli to pozbyć się specyficznego zapachu nowych tekstyliów oraz pozostałości produkcyjnych np. nitek.
O trwałości tekstyliów sypialnianych decyduje nie tylko jakość tkaniny, ale również sposób prania oraz rodzaj stosowanych detergentów. Do pościeli wykorzystuje się takie same jak do odzieży detergenty w postaci proszku, płynu do prania lub kapsułek do prania. Najlepszym wyborem będą środki piorące bez szkodliwych substancji chemicznych i sztucznych barwników, które wykazują skuteczność również w niskich temperaturach. Warto pamiętać, że szczególnego traktowania wymaga pościel wełniana, jedwabna i satynowa. W tym kontekście szczególnie polecamy nasze produkty z serii: Ludwik Ekologiczny płyn do prania i kapsułki do prania 2 in 1 CAPS. Dzięki nim nie tylko dbasz o środowisko, ale również możesz cieszyć się świeżą, delikatną i miękką w dotyku pościelą.