Jak oszczędzać energię elektryczną podczas sprzątania?

Liczba urządzeń elektrycznych, które posiadamy w naszych domach, stale rośnie. W konsekwencji pobieramy coraz więcej energii, której cena poszła w ostatnim czasie mocno w górę. Wielu Polaków już dziś decyduje się na oszczędzanie energii elektrycznej, głównie w celu obniżenia rachunków za prąd, stanowiących jeden z największych wydatków w budżetach gospodarstw domowych. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek jak oszczędzać energię nawet podczas sprzątania.

Oszczędzanie energii elektrycznej – ekonomiczne zmywanie naczyń

Zmywanie naczyń to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w gospodarstwach domowych. Użytkownicy, którzy posiadają zmywarki, znajdują się w o wiele bardziej komfortowej sytuacji. Warto zmienić swoje nawyki i przestawić się na zmywanie automatyczne, które umożliwia większe oszczędności wody i energii. Nowoczesne urządzenia posiadają kilka programów do wyboru i dostosowują ilość pobieranej energii do poziomu załadowania i stopnia zabrudzenia naczyń. Należy jednak pamiętać o tym, aby uruchamiać wyłącznie zmywarkę naładowaną do pełna.

Jak oszczędzać energię podczas odkurzania?

Ciężko wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach gospodarstwo domowe, które nie korzysta z odkurzacza. Istotna w jego użytkowaniu jest właściwa eksploatacja. Jeśli korzystamy z odkurzaczy workowych, należy w odpowiednim czasie zmieniać lub opróżniać worek. Dzięki temu zapewnimy odkurzaczowi lepsze ssanie, a tym samym ograniczymy pobór energii. Kupując nowy odkurzacz, należy sprawdzić, do jakiej klasy energetycznej zaliczane jest urządzenie. Warto pomyśleć również o ograniczeniu mocy odkurzacza podczas jego pracy. 

Sprzątanie przy świetle dziennym

Rozpoczęcie czynności porządkowych rano pozwala nie tylko na oszczędzanie energii elektrycznej, ale również czasu. Im wcześniej zaczniemy sprzątać, tym szybciej skończymy, bez konieczności włączania światła. Mówiąc o oświetleniu, warto wspomnieć tutaj także o tym, że warto zachowywać wszystkie żarówki i klosze lamp w czystości. Zabrudzone elementy oświetlenia dają słabsze światło, co wpływa na ich dłuższe użytkowanie i większy pobór energii elektrycznej.

Jak oszczędzać prąd podczas prania?

Nawet podczas prania możemy zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Przede wszystkim warto postawić na energooszczędne urządzenia piorące, które wykorzystują do swojej pracy mniejszą ilość prądu. Należy także pamiętać o tym, aby uruchamiać pralkę wyłącznie z pełnym bębnem. Włączanie naładowanej do pełna pralki pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości detergentów, bez konieczności uruchamiania urządzenia ponownie.

Świadomy wybór

Przy wyborze detergentów do sprzątania wcale nie musimy stawiać wyłącznie na produkty, które znamy z reklam telewizyjnych. Warto w tej sytuacji sięgnąć po ekologiczne środki czystości, których skuteczność jest porównywalna do tych drogeryjnych, a nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Ekologiczne tabletki do zmywarek czy kapsułki do prania wykazują optymalne działanie nawet w niskich temperaturach, zapewniając przy tym znaczną oszczędność energii.