Jak powinno wyglądać efektywne i ekologiczne pranie ubrań?

Gospodarstwa domowe średnio wykorzystują około 160 cykli prania w ciągu roku. Podczas trwania każdego z nich możliwe jest zużycie nawet 60 litrów wody. Jeśli dodamy do tego stosowanie detergentów i pobór prądu, to czynność ta nie może zostać nazwana ekologicznym praniem. Złe nawyki, dotyczące codziennych domowych czynności, mają widoczny wpływ na środowisko naturalne. Co zrobić, aby pranie było ekologiczne?

Uruchamianie pralki wyłącznie z pełnym bębnem

Niepełny wsad pralki przekłada się na marnotrawienie wody, energii oraz pieniędzy. Uruchamianie niezapełnionego bębna skutkuje zwiększeniem ilości cykli prania. Warto więc uruchamiać urządzenie tylko wtedy, gdy będzie już w 100% zapełnione. Można segregować ubrania kolorami i uruchamiać pralkę wtedy, kiedy uzbieramy ich odpowiednią ilość. Jeśli w koszu na pranie znajduje się tylko kilka sztuk brudnej odzieży, dobrym rozwiązaniem jest pranie ręczne. W tym przypadku trzeba też pamiętać o tym, aby używać takiej ilości detergentu, która jest w danej chwili potrzebna. Większa ilość dodanego proszku lub płynu do płukania nie sprawi, że ubrania będą czystsze.

Ekologiczne pranie – dobór odpowiedniego programu

Przy wyborze trybu prania, najlepszą opcją jest korzystanie z programu eco. Podczas jego trwania urządzenie pobiera wyłącznie taką ilość wody, jaką potrzebuje. Odzież należy prać w niewysokich temperaturach, ponieważ pralka nie zużywa wówczas tyle energii elektrycznej do podgrzania wody. Ekologiczne pranie to także niewysokie temperatury. Jeśli preferujemy pranie ubrań w wyższych temperaturach, to warto sprawdzić, czy materiał posiada taką możliwość. Odzież, prana zgodnie z instrukcją na metce, zachowuje trwałość na dłużej.

Ekologiczne środki do prania

Trzeba mieć na uwadze fakt, że ekologiczne pranie rozpoczyna się już w momencie wyboru środka piorącego. Korzystanie z chemicznych środków piorących sprawia, że koszty oczyszczania ścieków rosną, a konsekwencje tej sytuacji, również te finansowe, dotyczą nas wszystkich. Troszcząc się nie tylko o zdrowie domowników, ale również o dobro środowiska naturalnego, warto postawić na ekologiczne płyny i kapsułki do prania. Zakup tych produktów pozwala na ekologiczne pranie, które minimalizuje negatywny wpływ na kondycję naszej planety. Skład takich ekologicznych produktów do prania jest tak dobrany, aby pranie rzeczywiście było przyjazne dla środowiska. Specjalnie opracowana receptura ekologicznych środków piorących gwarantuje ich wysoką skuteczność.

Rezygnacja z mechanicznego suszenia

Suszarki mechaniczne, chociaż są bardzo wygodnym rozwiązaniem, pochłaniają ogromne ilości prądu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy suszyć pranie naturalnie, na świeżym powietrzu. W kwestii suszenia ubrań warto jeszcze pamiętać o tym, aby nie wieszać mokrego prania na kaloryferach. Zakrycie grzejnika znacznie utrudni rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.