Jak prać firanki w pralce?

Firanki stanowią zarówno ozdobę domu, jak i ochronę przed wścibskimi przechodniami. Jednak z biegiem czasu tracą swoją naturalną biel, a ich powierzchnię pokrywają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Pranie firanek należy do wymagających zadań, ze względu na delikatny materiał, z którego zostały uszyte. Jak prać firanki w pralce?

Jak często prać firanki?

Częstotliwość prania firanek powinna być uzależniona od warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu oraz ilości zanieczyszczeń. Wszechobecny smog, palenie papierosów oraz obecność zwierząt są przyczyną szybszego brudzenia się firanek. Na ich wygląd oddziałuje również częste dotykanie, np. podczas otwierania i zamykania okien. Firany powinno się prać co najmniej 2-3 razy do roku lub częściej, jeśli szybciej ulegają zabrudzeniom.

Czy pranie firanek w pralce jest bezpieczne?

Na to pytanie nie ma właściwie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy nie tylko od materiału, z których zostały uszyte firanki, ale równie od ich wykończenia. Niektóre tkaniny nadają się wyłącznie do prania ręcznego, dlatego też warto kierować się zaleceniami znajdującymi się na metce produktu. Firanki lniane, tiulowe i bawełniane najlepiej wyprać ręcznie, podobnie jak firanki woalowe. Podczas prania firanek kluczowe jest ich delikatne traktowanie, bez względu na to, jaki sposób wybierzemy.

Jak prać firanki w pralce?

Pranie firanek w pralce odbywa się ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością niż pranie odzieży. Podatność na uszkodzenia tkaniny firanowej wymaga od nas specjalnego traktowania. Decydując się na pranie firanek w pralce, należy przestrzegać podstawowych zasad, które przedstawiono poniżej.

Namaczanie

Jeśli firanki są mocno zabrudzone, przed włożeniem do pralki warto je najpierw namoczyć w chłodnej wodzie. Im dłużej firana pozostanie w wodzie (najlepiej przez kilka godzin), tym łatwiej będzie usunąć zabrudzenia. Tłuste plamy z powierzchni firanek pomoże usunąć delikatny płyn do naczyń dodany do namaczania.

Wybór detergentu

Do prania firanek powinno się stosować delikatne detergenty. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny proszek do firan lub ekologiczny płyn do prania na bazie mydła naturalnego. Jeśli pierzemy wyłącznie białe firanki, może to być środek piorący z dodatkiem sody oczyszczonej, który pozwoli odświeżyć biel i usunąć mocne zabrudzenia.

Zabezpieczenie firanek

Przed włożeniem firanek do pralki najlepiej złożyć je w kostkę. Te, które zostały wykończone falbankami bądź frędzlami, warto zabezpieczyć w specjalnej torbie przeznaczonej do delikatnego prania lub w poszewce na poduszkę. Należy pamiętać również o tym, aby nie przeładować bębna pralki, co może skutkować uszkodzeniem firanek w trakcie prania.

Delikatny program

W celu zapewnienia bezpiecznego prania firanek, należy zwrócić uwagę nie tylko na obroty bębna pralki, ale również na temperaturę prania. Warto podkreślić, że jeśli zdecydujemy się nie używać funkcji wirowania, firanki podczas prania nie ulegną pognieceniu. Najlepiej ustawić pralkę na najniższe obroty podczas wirowania. Optymalna temperatura podczas prania firanek w pralce wynosi 30-40℃. Warto Dodatkowo wybrać program prania przeznaczony do delikatnych tkanin.