Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

Miękki i puszysty ręcznik jest znacznie przyjemniejszy w dotyku. Lepiej wchłania wodę, a dodatkowo staje się ozdobą łazienki. Chociaż pranie ręczników może wydawać się dość proste, to jednak wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Nieodpowiednia pielęgnacja ręczników przyczynia się do tego, że szybko tracą swoje właściwości.

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

Przede wszystkim ręczniki powinny być posegregowane kolorystycznie przed praniem. Tylko wtedy unikniemy zafarbowania i uszkodzenia tkanin. Co więcej, należy je prać osobno. Wkładanie ręczników do pralki wraz z ubraniami naraża je na uszkodzenia. Ręczniki powinny być prane w temperaturze, która jest zalecana przez producenta. Najczęściej waha się ona pomiędzy 40 a 60℃, ale dokładne informacje na ten temat zawsze znajdują się na metce produktu. Wyższą temperaturę (60℃) należy stosować do prania ręczników do rąk, które szybciej ulegają zabrudzeniu, a to powoduje nagromadzenie bakterii na ich powierzchni.

Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania ręczników to w tym wypadku kwestia kluczowa. Determinuje ją w dużej mierze intensywność ich użytkowania oraz poziom wilgotności łazienki. Ręczniki do rąk, jak już wspomniano, wilgotnieją znacznie szybciej od pozostałych. Ich suszenie lub wietrzenie nie sprawia, że stają się czyste, dlatego powinno się je prać co 2-3 dni. Ręczniki do twarzy i kąpielowe mogą być prane rzadziej, zazwyczaj raz w tygodniu.

Jak prać ręczniki, żeby były puszyste – wybór detergentu

Miękkość i puszystość ręczników uzależniona jest także od jakości wody oraz wykorzystywanych detergentów. Do prania ręczników lepiej sprawdzają się kapsułki i płyny do prania. Stosowanie proszku powoduje wnikanie jego drobinek w materiał, a te potem trudno z niego wypłukać. Podczas prania ręczników istotne jest również dozowanie detergentów – zalecana jest minimalna ilość środka piorącego. Do prania ręczników nie powinno się stosować płynu do płukania. Zatrzymuje on wchłanianie wilgoci, co przekłada się na zmniejszenie puszystości ręczników. Warto również pamiętać o tym, aby bęben pralki był wypełniony tylko do połowy. Dzięki temu ręczniki będą dobrze wypłukane i nieskazitelnie czyste.

Jak prać ręczniki – suszenie i prasowanie

Ręczniki mogą być suszone za pomocą suszarki automatycznej, jednak warto tutaj skorzystać z programu do tkanin delikatnych. Jeśli suszymy ręczniki na sznurku lub suszarce, należy je przed powieszeniem dokładnie strzepać. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwoli im dokładnie wyschnąć. Suszenie ręczników nie powinno mieć miejsca na kaloryferach i na pełnym słońcu, ponieważ pozbawia ich koloru i zmniejsza puszystość. Chociaż producenci dopuszczają prasowanie ręczników, nawet w temperaturze 150℃, to najlepiej zrezygnować z tej czynności. Wysoka temperatura niszczy włókna, a przez to ręczniki tracą swoją chłonność oraz miękkość.

Pranie ręczników może być eko

W codziennej pielęgnacji coraz więcej uwagi poświęcamy produktom, które wpływają pozytywnie na dobrostan planety, pragnąc jednocześnie zadbać o jakość swoich ubrań. Ekologiczne środki do prania nie tylko zapewniają czystość tkanin, ale również gwarantują minimalny wpływ na ekosystemy. Nadają się do prania białych i kolorowych tkanin w temperaturze od 30 do 60℃. Formuła takich detergentów pozbawiona jest sztucznych barwników i szkodliwych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, związki chloru, borany czy mikroplastiki. Zawierają biodegradowalne składniki, a ich opakowania mogą zostać poddane recyklingowi. Ekologiczne środki do prania ręczników będą odpowiedzialnym wyborem zarówno dla nas, jak i dla naszej planety.