Jak skutecznie umyć i wyczyścić balkon?

Balkon może pełnić funkcję miejsca do wypoczynku. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych stanowi namiastkę ogrodu lub miejsca na przechowanie roweru lub innych przedmiotów. Zarówno balkony w blokach i kamienicach, jak i te w budynkach jednorodzinnych narażone są na działanie warunków atmosferycznych i dlatego też wymagają systematycznego sprzątania. Chodzi tutaj nie tylko o walory estetyczne, ale również o względy higieniczne. Warto mieć na uwadze fakt, że nagromadzone przez dłuższy zabrudzenia mogą stać się przyczyną uszkodzeń balkonu, a wtedy nie unikniemy remontu.

Sprzątanie balkonu – od czego zacząć

Sprzątanie balkonu należy rozpocząć od uporządkowania przestrzeni. Pierwszą czynnością przed rozpoczęciem właściwego sprzątania jest usunięcie z balkonu wszystkich znajdujących się tam przedmiotów. Przy tej okazji warto je posegregować, sprawdzić ich stan techniczny, a także pozbyć się tych niepotrzebnych i uszkodzonych. Ponadto należy usunąć wszystkie donice z roślinami. Ogólna zasady sprzątania mówi o tym, że wszelkie porządki powinno rozpocząć się od górnych partii, a kończyć na podłodze. Dla ułatwienia pracy na balkonie warto przygotować przeznaczone do tego celu urządzenia i środki myjące.

Jak umyć zabudowę balkonu?

Zabudowa balkonu może być wykonana z różnych materiałów. Konstrukcję najczęściej tworzy stal lub aluminium, a powierzchnię zabudowy stanowi szkło lub pleksi. Do mycia zabudowy balkonu najlepiej używać delikatnych środków czyszczących, np. Ludwik Ekologiczny płyn uniwersalny z dodatkiem ciepłej wody. Po wyczyszczeniu zabudowy balkonu, warto przyjrzeć się również parapetom. Tutaj również przydatna będzie ciepła woda z detergentem.

Jak umyć szklany balkon?

Powierzchnie ze szkła lub pleksi myjemy tak samo, jak szyby czy lustra. Do mycia szklanych powierzchni należy przygotować czystą ściereczkę, myjkę do mycia okien oraz Ludwik Ekologiczny płyn do szyb. Najwygodniejszą opcją będzie detergent w sprayu, który po spryskaniu i umyciu szklanych powierzchni można po prostu zetrzeć suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Jak umyć balkon – czyszczenie płytek podłogowych

Najważniejszym elementem balkonu jest wyczyszczenie podłogi, ponieważ płytki balkonowe bardzo szybko ulegają zabrudzeniom. Osadza się na nich kurz, pył, smog oraz inne zanieczyszczenia, a także plamy będące wynikiem jego użytkowania. Po wyniesieniu wszystkich przedmiotów oraz wyczyszczeniu zabudowy balkonu, możemy rozpocząć sprzątanie podłogi. Czyszczenie płytek balkonowych powinno się zacząć od ich dokładnego odkurzenia. Następnie należy przygotować ciepłą wodę z dodatkiem płynu do mycia podłóg lub uniwersalnego środka czyszczącego i wyczyścić powierzchnię płytek. W razie potrzeby zmywanie można kilkukrotnie powtórzyć. Po wyczyszczeniu warto sprawdzić także kondycję płytek balkonowych – luźne i odpadające elementy koniecznie trzeba przykleić.

Jak umyć balkon po gołębiach?

Ptasie odchody nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia. Jeśli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, warto użyć szczotki o twardym włosiu, wcześniej namaczając podłogę roztworem o kwaśnym odczynie. Suche odchody można również łatwo zeskrobać, np. za pomocą szpachelki lub noża, natomiast warto pamiętać i uważać, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Resztki zabrudzeń wystarczy zmyć czystą wodą i szmatką. Jeśli odwiedziny gołębi na naszym balkonie są częste, należy pomyśleć o specjalnej siatce zabezpieczającej, aby uniknąć ciągłego usuwania ptasich odchodów.

Mycie mebli balkonowych

Meble balkonowe ułatwiają nam letni relaks na świeżym powietrzu. W okresie zimowym, meble balkonowe warto zabezpieczyć pokrowcem przed zimowymi zjawiskami pogodowymi. Meble, które zimowały w pomieszczeniu wystarczy przetrzeć tylko nasączoną ściereczką (można użyć nieco płynu uniwersalnego lub płynu do mycia naczyń z dodatkiem ciepłej wody), aby nadać im świeżego wyglądu. Metodę czyszczenia mebli balkonowych warto także dostosować do materiału, z którego są wykonane. Musimy jednak pamiętać, że drewniane meble balkonowe wymagają konserwacji lub impregnacji przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli podczas sprzątania zauważymy ewentualne uszkodzenia na meblach, warto je niezwłocznie naprawić.