Jak skutecznie umyć podłogę?

Podłoga bez dwóch zdań należy do najszybciej brudzących się domowych powierzchni. Jej mycie nie zawsze jest jednak proste. Jak zrobić to szybko i skutecznie, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, a przy tym nie zniszczyć jej struktury?

Kurz, ślady błota, tłuste plamy czy trudne do usunięcia zanieczyszczenia na podłodze spędzają sen z powiek niejednej osobie. Szybkość, z jaką brudzi się podłoga, szczególnie odczuwają osoby posiadające zwierzęta lub małe dzieci. Na szczęście jej mycie wcale nie musi być trudne. Aby było skuteczne, wystarczy wybrać odpowiedni środek czyszczący i sprawdzić, czy nadaje się on do czyszczenia danego rodzaju powierzchni. 

Czym myć podłogę z płytek ceramicznych?

Kafelki oraz wszelki rodzaj płytek to jedna z najłatwiejszych do mycia podłóg. Jej gładka powierzchnia umożliwia szybkie usuwanie wszelkich, nawet zaschniętych plam, a do tego jest odporna na ścieranie. Do mycia podłóg ceramicznych wystarczy ciepła woda z płynem. My oczywiście polecamy nasz Uniwersalny Płyn Ludwik Ekologiczny, oparty na działaniu aktywnej sody. Jest skuteczny – szybko usuwa kurz, brud oraz uporczywe plamy, pozostawiając powierzchnię czystą i gładką. Jest naturalny i tak delikatny, że może być stosowany w mieszkaniach alergików oraz pokojach dziecięcych. Na dodatek roztacza wokół przyjemny zapach zielonej herbaty i jaśminu. Jak wszystkie nasze produkty jest wolny od formaldehydu, boranów, fosforanów, sztucznych barwników oraz mikroplastiku.

Dla osób poszukujących domowych sposobów na mycie podłogi alternatywą będzie ciepła woda z dodatkiem soku z cytryny lub octu. W tym drugim przypadku należy się jednak liczyć z dość intensywnym, dla niektórych nieprzyjemnym zapachem. Aby się go pozbyć, do wody można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Do usunięcia uporczywych plam można natomiast wykorzystać wodę z płatkami mydlanymi, czasem jednak zdarza się, że zostawia ona na kafelkach nieefektowne zacieki, które trzeba wypolerować. 

Czym myć podłogę drewnianą oraz panele?

Panele i parkiet stanowią ten rodzaj podłoża, na którym bardzo widać nie tylko zanieczyszczenia, ale również wszelkie smugi. Na dodatek łatwo je uszkodzić, używając nadmiernej ilości wody. Z tego względu tak ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Do mycia paneli oraz drewnianych, właściwie zabezpieczonych podłóg świetnie sprawdzi się wspomniany już płyn uniwersalny. Usuwa on zanieczyszczenia, nie tworząc zacieków. Dzięki temu podłoga pozostaje czysta i błyszcząca. Nie nadaje się on jednak do mycia niezabezpieczonego drewna. 

Podłogi drewniane można również czyścić za pomocą mopa parowego. Usuwa on zanieczyszczenia nawet bez użycia środków myjących.

Jak skutecznie umyć podłogę?

Większość osób do sprzątania tego typu powierzchni używa różnorodnych mopów. Są one skuteczne i wygodne w obsłudze. Ich droższy zamiennik stanowią natomiast odkurzacze piorące. Jeśli zależy nam na wysokim połysku, po umyciu podłogi możemy ją wypolerować miękką ściereczką. Zarówno podłogi ceramiczne, jak i drewniane powinno się myć oraz polerować zgodnie z kierunkiem ich ułożenia. Natomiast przed zmywaniem najlepiej odkurzyć lub chociaż zamieść powierzchnię, by pozbyć się nadmiaru kurzu.