Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny?

Funkcją okapu kuchennego jest odprowadzanie powstających w trakcie gotowania oparów. Jego działanie opiera się na zasysaniu powietrza i wydalaniu go na zewnątrz za pomocą przewodu wentylacyjnego. Przez urządzenie wraz z oparami przedostaje się tłuszcz, pył, para oraz cząsteczki gazu, które dzięki temu nie osadzają się na ścianach i zabudowie kuchennej. Zanieczyszczenia pozostają jednak na elementach okapu, dlatego warto go regularnie czyścić.

Czyszczenie okapu kuchennego – dlaczego jest tak istotne?

Kuchnia jest miejscem, w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również je spożywamy. Okap pomaga pozbyć się nieprzyjemnych rezultatów gotowania. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że urządzenie może działać w dwóch trybach. Pierwszy z nich, jak już wspomniano, to pochłanianie zapachów i oparów oraz odprowadzanie ich na zewnątrz. Jednak okap może funkcjonować również jako pochłaniacz. Wówczas zassane przez niego powietrze wraca po oczyszczeniu z powrotem do pomieszczenia. Jeśli będzie miało kontakt z zabrudzonymi elementami urządzenia, jego jakość z pewnością nie będzie dla użytkowników zadowalająca.

Jak czyścić okap kuchenny?

Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie urządzenia po każdym użyciu, szczególnie jeśli przygotowujemy smażone potrawy. Systematyczność sprzątania jest tutaj kwestią kluczową, ponieważ zapewnia wydajność i bezawaryjność urządzenia. Regularne mycie okapu pozwoli uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń. Przede wszystkim warto skupić się na filtrze okapu i dokładnie go oczyścić z resztek tłuszczu. W przypadku, kiedy okap wyposażony jest w filtr węglowy (działa wówczas także jako pochłaniacz), należy ten element regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej raz na kilka miesięcy. Jeśli korzystamy podczas gotowania z kuchenki gazowej, nasz okap będzie potrzebował więcej uwagi ze względu na wydzielane opary gazu.

Skuteczne czyszczenie okapu kuchennego krok po kroku

Wybór odpowiedniej metody czyszczenia powinien być podyktowany trybem pracy urządzenia, częstotliwością włączania oraz materiałem, z którego zostało wykonane. Najważniejszą kwestią jest to, aby przed rozpoczęciem mycia okapu odłączyć go od zasilania. Do czyszczenia najlepiej wybrać preparaty, które bez problemu rozpuszczają tłuszcz i poradzą sobie z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. Z okapu należy wyjąć siatki oraz metalowe filtry, które zazwyczaj można myć w zmywarce. Jeśli jednak zdecydujemy się na ręczne czyszczenie elementów urządzenia, przydatna w tym przypadku będzie gąbka lub miękka szczotka, która nie uszkodzi mytej powierzchni. Sposób czyszczenia zewnętrznej części okapu determinuje materiał, z którego został wykonany. Najlepiej korzystać z preparatów przeznaczonych do czyszczenia stali nierdzewnej, szkła, drewna czy powierzchni plastikowych.

Czym czyścić okapy kuchenne?

Przy wyborze preparatu do mycia okapu warto postawić na ekologiczne środki czystości do kuchni. Ich zastosowanie sprawia, że sprzątanie jest proste, a zarazem efektywne. Takim preparatem jest Ludwik ekologiczna pianka do czyszczenia kuchni. Produkt jest pozbawiony szkodliwych substancji chemicznych, w tym boranów, fosforanów, mikroplastików. Jego skład w 98% opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego. Dodatkowo jest biodegradowalny, a opakowanie można poddać recyklingowi. Pianka do czyszczenia kuchni posiada oznaczenie EU Ecolabel, które potwierdza, że spełnia wysokie normy jakościowe i środowiskowe.