Jak umyć lustro bez pozostawiania smug w kilku prostych krokach?

Czyszczenie luster to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Uzyskanie czystej, a przy tym lśniącej, pozbawionej smug powierzchni może przysporzyć kłopotów. Jeśli chcesz, aby Twoje lustro zachwycało domowników oraz gości, zapoznaj się z naszymi poradami. 

Lustra to bardzo ważny element wystroju wnętrz. Dzięki nim przestrzeń optycznie się powiększa, staje się bardziej przestronna i jaśniejsza. Świetnie sprawdzają się w niewielkich lub wąskich pomieszczeniach, takich jak np. przedpokój. Aby jednak właściwie spełniały swoją funkcję i dobrze się prezentowały, konieczne jest dbanie o ich czystość. Na lustrzanej powierzchni zbierają się drobinki kurzu oraz inne zanieczyszczenia, bardzo widoczne są na nich również odciski palców. Problemem są także nieestetyczne smugi.  Jak szybko i skutecznie je usunąć? Oto kilka prostych, i szybkich sposobów. 

Roztwór octu

Do usuwania powierzchni szklanych oraz luster świetnie nadaje się ocet. Z pewnością ucieszy to miłośników naturalnych, domowych środków czystości. Można go przygotować w szybki i prosty sposób. Wystarczy połączyć ocet oraz letnią wodę w proporcjach 1:4,  przelać do butelki z dozownikiem i wymieszać. Następnie spryskać roztworem całą powierzchnię lustra i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką. Minusem tego rozwiązania jest intensywny zapach octu, który wielu osobom może przeszkadzać. Aby go zniwelować, do roztworu można dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. o zapachu aloesu, mięty czy cytryny.

Ekologiczne środki do czyszczenia luster

Innym sposobem na lśniące, wolne od smug lustra są odpowiednio dobrane produkty czyszczące. Jednym z nich jest Płyn do mycia szyb i luster Ludwik Ekologiczny. Wyróżnia się wysoką skutecznością – usuwa nawet trudne zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię gładką, lśniącą  i wolną od smug. Dodatkowo opiera się na naturalnej, bezpiecznej dla organizmu człowieka recepturze Vinegar System. Jest wolny od szkodliwych substancji, takich jak borany, fosforany, formaldehyd, mikroplastik czy sztuczne barwniki. Jest w biodegradowalny, a do tego posiada przyjemny zapach zielonej herbaty oraz jaśminu. Dzięki bardzo delikatnej recepturze nie podrażnia skóry dłoni. Płyn do mycia szyb i luster Ludwik Ekologiczny dostał pozytywną rekomendację  Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. 

Ściereczka z mikrofibry

Oprócz odpowiednich środków do czyszczenia luster duże znaczenie ma również sposób polerowania powierzchni. Najlepiej sprawdzi się tu miękka ściereczka wykonana z bawełny lub mikrofibry. Doskonale czyści ona lustro, usuwając wszelkie smugi, a jednocześnie nie rysując powierzchni. Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto dokładnie przecierać całe lustro kolistymi ruchami.