Jak wyczyścić baterie łazienkowe?

Umywalka zazwyczaj stanowi centralny i mocno eksponowany element łazienki. Wraz z odpowiednio dobraną baterią może stać się wizytówką pomieszczenia, przyciągając wzrok odwiedzających. Z tego powodu armatura łazienkowa wymaga nienagannej czystości, którą zapewni jej systematyczna pielęgnacja.

Baterie łazienkowe – z jakich materiałów są produkowane?

Do produkcji większości baterii łazienkowych wykorzystywany jest mosiądz. Następnie pokrywa się go chromowaną powłoką w celu zabezpieczenia korpusu baterii. Chrom jest odpowiedzialny za piękne wykończenie i połysk baterii łazienkowych. Ponadto jego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem wody. Powłoka chromowana jest trwała i odporna, jednak nieprawidłowo czyszczona traci swój urok i ulega uszkodzeniom. Na szczęście istnieją skuteczne preparaty i zasady dotyczące bezpiecznej pielęgnacji baterii łazienkowych, które pomogą usunąć kamień i oczyścić powierzchnię kranów.

Jak czyścić baterie łazienkowe?

Ogromne znaczenie w pielęgnacji armatury łazienkowej ma systematyczne usuwanie kamienia oraz pozostałych zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie baterii łazienkowych pozwoli zapobiec powstawaniu trudnych do zmycia nalotów. Najlepszym sposobem na to, by długo cieszyć się pięknem baterii łazienkowej, jest wyrobienie sobie nawyku przecierania jej do sucha miękką ściereczką po każdorazowym użyciu. Warto również pamiętać o tym, żeby podczas mycia nie aplikować środka czyszczącego bezpośrednio na jej powierzchnię. Lepszym rozwiązaniem jest delikatne nasączenie szmatki preparatem.

Czym myć baterię łazienkową?

Powłoka baterii łazienkowych jest wrażliwa na działanie agresywnych środków chemicznych oraz na intensywne szorowanie. Stosowanie silnie działających detergentów w przypadku armatury łazienkowej nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może powodować odbarwienia i uszkodzenia na jej powierzchni. Co więcej, agresywne środki czyszczące mogą przyczynić się do usunięcia powłoki zabezpieczającej, przez co armatura staje się znacznie wrażliwsza na działanie preparatów chemicznych oraz korozję. W pielęgnacji baterii łazienkowej należy wystrzegać się stosowania środków czyszczących na bazie chloru, z zawartością rozpuszczalników, a także proszków oraz mleczek z drobinkami ściernymi. Warto natomiast sięgnąć po preparat o neutralnym lub lekko zasadowym pH. Do regularnego mycia baterii łazienkowych wystarczające będą delikatne środki myjące lub uniwersalne płyny do czyszczenia łazienki. Bez względu na to, jaki preparat wybierzemy, stosujmy się ściśle do zaleceń producenta znajdujących się na etykiecie.

Jak wyczyścić kran?

Utrzymanie armatury łazienkowej w czystości może stanowić nie lada wyzwanie. To elementy wyposażenia, na których najczęściej pojawiają się zacieki z wody, uciążliwe plamy oraz osad z kamienia. Czyszczenie baterii łazienkowych, a w szczególności kranu, nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy nanieść preparat na brudną powierzchnię, przetrzeć miękką gąbką lub szmatką i obficie spłukać wodą.

Jak wyczyścić kran z kamienia?

W polskich gospodarstwach domowych prawdziwą zmorą jest osad kamienny będący efektem zmineralizowania wody. Podczas podgrzewania wody wytrącają się z niej związki magnezu i wapnia, które następnie osadzają się na ścianach rury i armaturze łazienkowej. Najwięcej trudności sprawia usuwanie kamienia z kranu ze względu na liczne zakamarki i elementy ruchome. Aby zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń kranu, należy czyścić go regularnie. Do codziennej pielęgnacji kranu sprawdzą się ekologiczne środki do czyszczenia łazienki, które efektywnie usuwają zabrudzenia, gromadzące się osady i kamień – tutaj doskonale sprawdzi się m.in. pianka do czyszczenia łazienki marki Ludwik Ekologiczny.