Jak wyczyścić kaloryfer wewnątrz i na zewnątrz?

Kaloryfery są istotnymi elementami systemów grzewczych, które wraz z upływem czasu ulegają zanieczyszczeniu. Kurz i brud gromadzą się zarówno na ich powierzchni, jak i wewnątrz grzejników. Jeśli utrzymamy je w czystości, zapewnimy im wydajne działanie. Regularne czyszczenie kaloryferów wewnątrz i na zewnątrz, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, gwarantuje również ich komfortowe użytkowanie.

Dlaczego tak ważne jest utrzymywanie kaloryfera w czystości?

Podczas porządków domowych często zapominamy o wyczyszczeniu grzejników. Kaloryfer, podobnie jak inne elementy wyposażenia gospodarstw domowych, wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Pozostawienie zanieczyszczeń na powierzchni grzejnika i w jego wnętrzu może skutkować problemami zdrowotnymi. Nie jest tajemnicą, że oprócz kurzu i brudu w zakamarkach kaloryfera mogą gromadzić się także drobnoustroje. Osiadające na powierzchni kaloryfera i w jego wnętrzu zanieczyszczenia po włączeniu unoszą się wraz z ciepłym powietrzem do góry. Następnie trafiają do naszych płuc, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Grzejniki należy systematycznie czyścić, przynajmniej dwa razy do roku. Jeśli w domu przebywa osoba z alergią, dobrym rozwiązaniem jest mycie kaloryferów przynajmniej raz w miesiącu.

Jak czyścić kaloryfer? Przydatne wskazówki

Czyszczenie grzejników nie należy do łatwych i przyjemnych czynności. Co więcej, odkurzanie i mycie kaloryferów wymaga cierpliwości oraz staranności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że grzejnik podczas czyszczenia musi pozostać wyłączony. Sposób pielęgnacji determinuje przede wszystkim jego rodzaj i budowa. Pierwszą czynnością powinno być odkurzenie kaloryfera. Przydatna tutaj będzie specjalną końcówką odkurzacza przeznaczona do trudno dostępnych miejsc lub niewielka szczotka. Niezbędny może okazać się również preparat do ścierania kurzu oraz ekologiczny płyn do mycia naczyń rozcieńczony z wodą. Warto przed rozpoczęciem czyszczenia pod grzejnikiem rozłożyć wilgotną szmatkę lub folię. W ten sposób unikniemy dodatkowego mycia podłogi, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia, które wydostaną się spod kaloryfera, trafią na podkładkę.

Kaloryfer żeberkowy

Kaloryfery żeberkowe są najtrudniejsze do utrzymania w czystości ze względu na dużą ilość trudno dostępnych miejsc. Do czyszczenia tego typu grzejników przeznaczone są specjalne szczotki z mikrowłóknami, których konstrukcja pozwala na dostanie się pomiędzy dwa żeberka. Oprócz usuwania zabrudzeń szczotka do kaloryfera ma dodatkowo działanie antystatyczne – przyciąga kurz i zapobiega jego osadzaniu.

Kaloryfer panelowy

W przypadku grzejników panelowych konieczne będzie zdjęcie obudowy i górnej kratki. Demontaż nie powinien stanowić problemu, ponieważ najczęściej kaloryfery panelowe montowane są na zatrzaski. Dzięki temu dostaniemy się do wnętrza grzejnika i usuniemy z niego wszystkie zanieczyszczenia. W tym wypadku wystarczy ściereczka z mikrofibry i płyn czyszczący.

Kaloryfer łazienkowy

Najłatwiej będzie umyć kaloryfer o otwartej konstrukcji – wystarczy wilgotna szmatka z mikrofibry i środek myjący. Zabronione podczas czyszczenia kaloryferów łazienkowych jest używanie agresywnych preparatów i szczotek z twardym włosiem, które mogą uszkodzić antykorozyjną powłokę.

Jak czyścić kaloryfer – o czym warto jeszcze pamiętać?

Podczas nie wolno zapominać o przestrzeni pomiędzy nim a ścianą. W tym miejscu również osiada kurz oraz pajęczyny. Przestrzeń pomiędzy kaloryferem a ścianą wyczyścimy odkurzaczem lub szczotką.