Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Praktyczne porady

Płyta indukcyjna cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników ze względu na możliwość szybszego gotowania potraw. Jak każde urządzenie elektryczne wymaga odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowej eksploatacji. Do czyszczenia płyty indukcyjnej warto stosować dedykowane środki i trzymać się kilku prostych zasad. Utrzymanie płyty indukcyjnej w dobrym stanie przedłuży jej żywotność i pozwoli na bezawaryjne funkcjonowanie.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną – podstawowe zasady

Płyta indukcyjna wyposażona jest w szklaną powierzchnię. To sprawia, że jest delikatna i dosyć wrażliwa na zarysowania. Ze względu na materiał wykonania wymaga więc specjalnego traktowania i używania odpowiednich akcesoriów. Do czyszczenia płyty indukcyjnej powinno się stosować miękką gąbkę lub delikatną ściereczkę z mikrofibry nasączoną detergentem. Warto w tym przypadku sięgnąć po specjalne preparaty dedykowane dla tego typu sprzętu. Po użyciu pozostawiają specjalną powłokę ochronną, która dodatkowo nadaje płycie połysk. Istotne jest tutaj także dokładne wypolerowanie powierzchni urządzenia, aby pozbyć się nieestetycznych smug. Oto instrukcja czyszczenia płyty indukcyjnej krok po kroku:

  1. Przed rozpoczęciem czyszczenia płyty indukcyjnej należy zdjąć z niej wszystkie naczynia, wyłączyć ją i poczekać, aż całkowicie ostygnie. Takie działanie zapobiega poparzeniu podczas mycia.
  2. Do czyszczenia płyty indukcyjnej nie wolno używać chropowatych ani drucianych gąbek, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię płyty. Nie powinno się też zbyt mocno jej szorować.
  3. Płytę indukcyjną należy myć systematycznie, najlepiej po każdym zakończonym gotowaniu. Tylko regularna pielęgnacja pozwoli uniknąć powstania zaschniętych, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić przypalenia?

Przypalenia na powierzchni płyty indukcyjnej mogą przydarzyć się każdemu, ale tutaj liczy się odpowiednio szybka reakcja. Jeśli zawartość garnka lub patelni znajdzie się na powierzchni urządzenia, trzeba ją od razu usunąć gąbką, szmatką lub ręcznikiem papierowym. Zalana płyta indukcyjna powinna zostać jak najszybciej wyłączona. Po ostygnięciu zaschnięte przypalenia należy delikatnie zeskrobać miękką gąbką lub ściereczką. W sprzedaży dostępne są także specjalne skrobaki do płyt indukcyjnych, które nie powodują zarysowań w trakcie usuwania zabrudzeń. To właściwie jedyna mechaniczna metoda usuwania przypaleń z tego sprzętu. W celu uzyskania zadowalających efektów, narzędzie należy trzymać pod kątem 45°. Dla pewności należy obchodzić się z nim ostrożnie lub owinąć go ściereczką.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną – stosuj profesjonalne preparaty

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia płyt kuchennych. Wystarczy spryskać nimi zabrudzenia i wytrzeć płytę do sucha. Warto mieć na uwadze fakt, że do czyszczenia płyty indukcyjnej nie można stosować produktów, które w swoim składzie zawierają drobinki ścierne. Do usuwania zanieczyszczeń z płyty indukcyjnej świetnie sprawdzi się także ekologiczny płyn do naczyń. Płyn do mycia naczyń Ludwik Ekologiczny jest wysoce skuteczny w usuwaniu silnych zabrudzeń, co potwierdzają testy przeprowadzone w niezależnym laboratorium. Jednocześnie produkt nie zawiera szkodliwych substancji o negatywnym wpływie na środowisko.

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są także ekologiczne płyny do czyszczenia o uniwersalnym zastosowaniu. Najczęściej występują w postaci sprayu lub pianki, są więc proste w aplikacji. Produkty te bez problemu poradzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, śladami po jedzeniu oraz tłustymi plamami. Pianka do czyszczenia kuchni Ludwik Ekologiczny o zapachu limonki i świeżych ziół nie posiada w składzie szkodliwych substancji takich jak: formaldehyd, reaktywne związki chloru, borany, EDTA czy mikroplastiki. Warto również podkreślić, że receptura produktu ulega biodegradacji i nie zawiera barwników. Efektywnie usuwa trudne zabrudzenia oraz przypalenia, pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą. Formuła Baking Soda System zapewnia widoczne rezultaty czyszczenia.