Wanna stanowi centralny punkt każdej łazienki, powinna więc przykuwać wzrok czystością. Jej częste użytkowanie sprawia, że na powierzchni pojawia się osad z kamienia. Systematyczne czyszczenie wanny ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o higienę, ale wpływa również na jej trwałość. Jak myć wannę, aby zachwycała czystością i świeżością?
Ze względu na fakt, że do produkcji wanien wykorzystuje się różne materiały, metodę czyszczenia należy dostosować do ich rodzaju. Tym sposobem dobierzemy nie tylko właściwy preparat, ale również najlepszą technikę. Do czyszczenia wanny nie zaleca się stosowania szorstkich myjek – idealnym rozwiązaniem będzie miękka gąbka lub szmatka. Po jej umyciu kluczowe jest dokładne spłukanie wodą, aby na powierzchni nie pozostały żadne resztki detergentów.
Wanny akrylowe cieszą się wśród użytkowników ogromną popularnością, ponieważ są łatwe w utrzymaniu i odporne na zarysowania. Jednak zastosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może skutkować uszkodzeniem ich powierzchni. Wanny akrylowe posiadają gładką, błyszczącą powłokę z akrylu, która nie jest odporna na stosowanie ostrych gąbek oraz detergentów zawierających drobinki ścierne. Z tego powodu do mycia wanny akrylowej warto stosować delikatne środki czyszczące, które w żaden sposób nie naruszają jej struktury. Idealnym wyborem są ekologiczne preparaty, pozbawione agresywnych substancji.
Wanny żeliwne, choć wyjątkowo trwałe, bardziej narażone są na gromadzenie się osadu z uwagi na ich porowatą strukturę. Cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też są idealnym wyborem dla użytkowników stawiających na długotrwałe rozwiązania. Metoda czyszczenia wanny żeliwnej musi być także dostosowana do jej specyfiki. Istotne jest mycie wanny po każdym użyciu, dzięki czemu zapobiegniemy osadzaniu się na jej porowatej powierzchni kamienia. W tym wypadku doskonale sprawdzają się preparaty do czyszczenia armatury łazienkowej. Nie zaleca się stosowania szorstkich gąbek lub szczotek, które mogą zarysować powierzchnię. Wannę żeliwną należy po umyciu wytrzeć do sucha, co pomoże zachować jej blask, a jednocześnie zapobiegnie osadzaniu się kamienia.
Do produkcji wanny emaliowanej wykorzystuje się cienką blachę, która następnie pokrywana jest emalią. Powierzchnia takiej wanny jest trwała, a także odporna na działanie czynników zewnętrznych. Lekkie zabrudzenia znajdujące się na powierzchni wanny emaliowanej bez problemu usuniemy delikatnym środkiem czyszczącym. Silniejszy brud warto najpierw przez jakiś czas namoczyć. Należy pamiętać o tym, że do mycia wanny emaliowanej nie nadają się detergenty zawierające drobinki ścierne oraz agresywne substancje chemiczne. W tym wypadku nie powinno się stosować również ostrych gąbek do szorowania.
Osad kamienny na powierzchni wanny to trudne do usunięcia zabrudzenie. Pojawia się często, jeśli mamy twardą wodę, bogatą w minerały. Istnieje wiele metod usuwania nieestetycznych zabrudzeń z wanny. Przy wyborze detergentu lepiej zachować ostrożność, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj sięgnięcie po delikatne środki czyszczące.
Usuwanie żółtego osadu z wanny może być skomplikowane, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nagromadzonymi przez dłuższy czas zabrudzeniami. Różnorodność materiałów, z których wykonuje się wanny, nie daje pewności, czym najlepiej czyścić konkretną powierzchnię. Delikatne detergenty o skutecznym działaniu, takie jak Ludwik płyn do mycia kabin prysznicowych lub pianka do czyszczenia łazienki Ludwik Ekologiczny, bez problemu poradzą sobie z nieestetycznymi zabrudzeniami. Co więcej, pozostawią powierzchnię wanny czystą, lśniącą i co najważniejsze – bez zarysowań.