Jak zaplanować sprzątanie mieszkania?

Sprzątanie mieszkania to jedna z najważniejszych czynności, którą warto odpowiednio zaplanować. Ustalona wcześniej kolejność czynności pomoże znacznie ograniczyć czas przeznaczony na domowe porządki, a z czasem doprowadzić tę czynność do perfekcji. Precyzyjnie opracowany harmonogram będzie stanowić także motywację do systematycznego wykonywania obowiązków domowych.

Plan sprzątania mieszkania

Mieszkania mają różną powierzchnię i liczbę pomieszczeń. W ich skład zazwyczaj wchodzi co najmniej jeden pokój, kuchnia i łazienka. Oczywistym jest fakt, że im większa powierzchnia sprzątania, tym więcej czasu należy na te czynności poświęcić. Warto pamiętać o tym, że częstotliwość sprzątania mieszkania zależy od indywidualnych uwarunkowań, m. in. od ilości czasu spędzanego w zaciszu domowym. Najważniejsze jest to, aby sprzątać mieszkanie regularnie – wówczas unikniemy trudnych do usunięcia zabrudzeń. Stworzenie harmonogramu sprzątania mieszkania wymaga podziału wykonywanych czynności na poszczególne dni tygodnia. Dzięki temu uporamy się z porządkami szybciej, a dodatkowo zyskamy wolny weekend.

Jakie obowiązki czekają na nas w mieszkaniu?

Sprzątanie mieszkania nie różni się zasadniczo od sprzątania domu. Do codziennych obowiązków mieszkańców należy zaliczyć ścielenie łóżka, mycie naczyń (ręcznie lub za pomocą zmywarki), pranie, wynoszenie śmieci, mycie blatów i podłóg. Mycie okien, trzepanie dywanów czy sprzątanie w szafie zalicza się do gruntownych porządków, wykonywanych raz na jakiś czas. Tego typu czynności również należy starannie zaplanować.

Jak stworzyć plan sprzątania mieszkania?

Harmonogram sprzątania może przybierać różne formy. Większość osób rozpisuje po prostu wykonywane czynności na poszczególne dni tygodnia. Oprócz tego plan sprzątania mieszkania powinien zawierać w sobie rozpiskę czynności wraz z podziałem na te, które trzeba wykonywać codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu lub podczas sezonowych porządków.

Kolejność wykonywanych czynności podczas sprzątania mieszkania

Odpowiednia kolejność wykonywania czynności podczas sprzątania mieszkania może znacznie ułatwić cały proces. Warto skorzystać z poniższych wskazówek.

1. Trudne do usunięcia zabrudzenia

Sprzątanie mieszkania powinno zacząć się od usuwania ciężkich zabrudzeń. Na uporczywe plamy należy nałożyć odpowiednie środki czyszczące i pozwolić im działać. W tym czasie można przejść do wykonywania innych czynności.

2. Odkładanie rzeczy na miejsce

Każdy przedmiot w mieszkaniu powinien mieć swoje miejsce, ale co najważniejsze – powinno się je tam od razu odkładać. Dzięki takiemu rozwiązaniu bałagan nie narasta. Układanie bibelotów na półkach nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zbierają wyłącznie kurz. Pod ręką warto mieć wyłącznie te przedmioty, które są używane na co dzień.

3. Zasada „z góry na dół”

Podczas sprzątania mieszkania warto korzystać z tej zasady. Porządki należy rozpocząć od górnych półek, a zakończyć na podłogach. Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie kurzu, odkurzenie podłogi, a następnie jej umycie.

4. Zdejmowanie przedmiotów z różnych powierzchni

Aby efektywnie sprzątać mieszkanie, warto przed czyszczeniem powierzchni ściągnąć znajdujące się na niej przedmioty. Wówczas mamy pewność, że sprzątanie będzie precyzyjne. Po wyczyszczeniu półki, blatu lub podłogi, dokładamy na miejsce ściągnięte wcześniej przedmioty.

5. Sprzątanie = odśmiecanie

W miesięcznym harmonogramie warto wziąć pod uwagę fakt, iż z biegiem czasu gromadzimy wiele przedmiotów, które są następnie użytkowane rzadko lub wcale. Jako ludzie mamy tendencję do zbieractwa, które utrudnia sprzątanie, gdyż np. mamy zajęte szuflady czy półki niepotrzebnymi rzeczami.

6. Zaangażuj w obowiązki domowników

Samodzielne przeprowadzanie porządków, nawet świetnie zaplanowanych, jest męczące i demotywujące. Wspólnie możecie jednak więcej i przede wszystkim szybciej. Warto dać domownikom konkretny obszar, za który będą odpowiedzialni, dzięki temu za każdym razem będą go wykonywać nieco szybciej.

7. Plan dopasowany do możliwości

Całościowe sprzątanie w weekend, a może częściowe w każdy dzień tygodnia? Idealny plan nie powstanie od razu. Warto go testować i wprowadzać w nim zmiany, jeśli domownikom on nie odpowiada, gdyż np. są zmęczeni po pracy czy szkole. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby będą nieudane – istotne, aby znaleźć swój rytm i sprzątać według potrzeb.

8. Postaw na ekologiczne środki czystości

O płynach do czyszczenia często przypominamy sobie, gdy ich brakuje. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie zakupów w tym segmencie wcześniej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jednym razem kupić znacznie więcej środków czystości, o ile mamy miejsce do ich przechowywania. Planowanie tej czynności pozwoli wybrać najlepsze środki, które nie tylko będą świetnie wspierać sprzątanie, ale i będą bezpieczne dla środowiska.