Skuteczny sposób na mycie kafelków i czyszczenie fug

Chcesz zacząć nowy rok w nowym, lśniącym czystością wnętrzu? Zastanawiasz się, jak pozbyć się zanieczyszczeń gromadzących się na kafelkach? Mamy dla Ciebie prostą i skuteczną radę!

Kuchnia i łazienka to miejsca, które wymagają częstego sprzątania. Dotyczy to również ułożonych na ścianach kafelków, które łatwo się brudzą, a na dodatek powstają na nich zacieki. Szczególnie nieefektownie wyglądają one na płytkach z połyskiem. Jak właściwie czyścić kafelki i fugi, by zawsze pięknie się prezentowały, a przy tym nie uszkodzić ich faktury? Podpowiadamy.

Podczas sprzątania warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Szczególne znaczenie mają:

 

  • Systematyczność – jeśli prace porządkowe prowadzimy regularnie, brud nie gromadzi się w nadmiarze i znacznie łatwiej się go pozbyć. Nie powstają wtedy trudne do usunięcia zacieki czy kamień. Szczególne znaczenie ma to w  przypadku fug, które, jeśli są zaniedbane, bardzo trudno doczyścić. Często powoduje to ich żółknięcie. Grozi również rozwojem drobnoustrojów, a nawet wykwitami grzyba, którym sprzyja utrzymująca się w łazience wilgoć.

 

  • Dobór odpowiednich narzędzi – zarówno kafelków na ścianie, jak i płytek podłogowych czy fug nie należy czyścić przy użyciu ostrych lub mocno ścierających przedmiotów (zalicza się do nich również twarde gąbki i czyściki), ponieważ mogą je uszkodzić. Najlepiej wybierać delikatne myjki. Przy czyszczeniu fug  sprawdzi się niewielka, wąska szczoteczka, a do nabłyszczania kafelków przyda się skórzana ściereczka (ircha).

 

  • Właściwe preparaty – tak jak w przypadku narzędzi, nie powinny być one zbyt inwazyjne. Świetnie sprawdzają się środki neutralne lub zasadowe. My polecamy nasze ekologiczne i biodegradowalne produkty: Piankę do czyszczenia kuchni z formułą Baking Soda System oraz Piankę do czyszczenia łazienki z Citric Acid System. W sekrecie możemy Wam również powiedzieć, że do czyszczenia fug świetnie sprawdza się naniesiony w niewielkiej ilości Płyn nabłyszczający do zmywarek. Produkty z linii Ludwik Ekologiczny posiadają także składniki pochodzenia naturalnego – nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Ich skład został zweryfikowany pod kątem wysokich norm środowiskowych i zdrowotnych przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Opakowania produktów w pełni nadają się do recyklingu.

 

  • Nabłyszczanie – aby kafelki pięknie się prezentowały, należy je właściwie wypolerować. Pozwoli to pozbyć się wszystkich zacieków i nadać im efektowny blask. Aby jednak nabłyszczyć kafelki, najpierw trzeba je dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. Później wystarczy je wypolerować za pomocą miękkiej, suchej szmatki. Może to być wspomniana wcześniej ircha lub ściereczka z mikrofibry. 

 

Czy wszystkie płytki można traktować tak samo?

Warto wspomnieć również o tym, że sposób czyszczenia kafelków jest uzależniony również od ich rodzaju. W naszych domach i mieszkaniach pojawiają się płytki z terakoty lub glazury, które są bardzo delikatne w kwestii pielęgnacji i najlepiej myć je za pomocą delikatnych, naturalnych środków czystości.

Ustawienia prywatności

Dostosuj ustawienia

Zapisz
W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej