Oznaczenia prania – jak czytać symbole na metkach?

Pranie ubrań nie polega wyłącznie na włożeniu ich do bębna pralki i wyborze odpowiedniego cyklu prania. Kluczowe znacznie przed praniem odzieży ma czytanie symboli znajdujących się na metkach. Stosowanie się do tych zaleceń sprawi, że nie wyciągniemy z pralki skurczonych, rozciągniętych, a w najgorszym wypadku zniszczonych ubrań.

Oznaczenia na metkach – dlaczego warto zwracać na nie uwagę?

Wielu z nas nie zwraca uwagi na symbole prania na metkach, a to duży błąd. Na metce znajdziemy nie tylko informacje dotyczące rozmiaru, ale również skład materiałów użytych do produkcji oraz podpowiedzi dotyczące odpowiedniego obchodzenia się z odzieżą. Producenci umieszczają na metkach piktogramy, które informują o tym, czy dana rzecz nadaje się do prania automatycznego oraz w jakiej temperaturze powinno się odbywać. Niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować trwałym uszkodzeniem ubrań.

Symbole na metkach ubrań – co oznaczają?

Każda część garderoby powinna być poddana odpowiedniej pielęgnacji i tego dotyczą symbole na metkach ubrań. Niektóre oznaczenia są łatwe do zinterpretowania, a ich znaczenie jest zrozumiałe dla użytkownika już na pierwszy rzut oka. Inne mogą wyglądać co najmniej dziwnie. Producenci na metkach najczęściej umieszczają pięć symboli. Są to:

  • miska z wodą – pranie,
  • kwadrat – suszenie,
  • koło – pranie chemiczne,
  • trójkąt – wybielanie,
  • żelazko – prasowanie.

Na metce na początku znajdują się symbole odnoszące się do prania i wybielania, następne w kolejności jest suszenie, prasowanie, a na końcu czyszczenie chemiczne.

Oznaczenia na metkach dotyczące prania

Symbole prania na metkach informują o tym, czy odzież może być prana w pralce czy należy ją wyprać ręcznie. Oznaczenia określają również w jakiej temperaturze może zostać wyprana dana rzecz. Najczęściej spotykane są następujące oznaczenia prania:

  • jedna kropka – pranie w temperaturze 30˚C,
  • dwie kropki – pranie w temperaturze 40˚C,
  • trzy kropki – pranie w temperaturze 60˚C,
  • cztery kropki – pranie w temperaturze 90˚C.

Oprócz kropek znajdujących się na piktogramach mogą pojawić się również poziome kreski pod miską z wodą. To określenie stopnia ostrożności w trakcie prania. Jednak kreska oznacza pranie z ostrożnością, czyli wybór programu dla tkanin delikatnych. Dwie kreski mówią o tym, że odzież powinna być prana z najwyższą ostrożnością. Oznacza to, że tkanina jest wyjątkowo delikatna. Najczęściej takie oznaczenia znajdują się na jedwabiu lub wełnie i wówczas konieczne jest użycie dedykowanego dla tych tkanin programu.

Niektóre symbole zawierają zarówno kropki, jak i kreski. Jeśli w misce pojawia się ręka, to znaczy, że odzież wymaga wyłącznie prania ręcznego. Na metce może się ponadto znaleźć obrazek z przekreślonym pojemnikiem z wodą. To informacja o tym, że odzież nie nadaje się do prania na mokro i trzeba ją wyczyścić na sucho, najlepiej w pralni chemicznej.

Jak czytać symbole na metkach dotyczące wybielania?

Zaraz po oznaczeniach odnoszących się do prania na metce znajdują się informacje na temat wybielania w postaci trójkątów. Sam trójkąt oznacza, że ubranie można poddać wybielaniu lub chlorowaniu. Przekreślony trójkąt informuje o tym, że w przypadku tej tkaniny stosowanie wybielaczy oraz odplamiaczy jest całkowicie zabronione. Używanie wybielaczy względem tak oznakowanych ubrań może skutkować wyblaknięciem tkaniny lub pojawieniem się na jej powierzchni nieestetycznych przebarwień.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami marki Ludwik Ekologiczny, które doskonale sprawdzą się w codziennym praniu: Ekologiczny płyn do prania oraz Ekologiczne kapsułki do prania 2 in 1 CAPS.

Symbole na metkach odnoszące się do suszenia prania

Symbole odnoszące się do suszenia prania do kwadraty. Kółko znajdujące się w środku kwadratu oznacza możliwość wykorzystania suszarki. Kropki w kółku to informacja o temperaturze suszenia automatycznego – od najniższej do najwyższej. Podobnie, jak w przypadku prania, linie pod symbolem dotyczą zachowania ostrożności. Czarne kółko wewnątrz kwadratu to wymóg suszenia na zimno. O zakazie stosowania suszarki automatycznej informuje symbol przekreślonego kółka w kwadracie. Z kolei kwadrat bez kółka w środku to informacja o tym, że pranie należy suszyć wyłącznie naturalnie.