Szybkie sprzątanie domu – triki i porady

Każdy z nas chce mieć czysty, wysprzątany i pachnący czystością dom, ale mało kto lubi poświęcać na porządki długie godziny. Czy można temu zaradzić i zaprowadzić ład skutecznie i szybko? Zdecydowanie tak. 

Zgromadzenie kilku sprawdzonych trików sprawia, że sprzątanie przestaje być długi i przykrym obowiązkiem. Czasem zaskakujące jest to, jak proste pomysły mogą ułatwić codzienne obowiązki. Od czego warto zacząć?

  1. Organizacja – być może nie brzmi to wyjątkowo odkrywczo, ale właściwe zaplanowanie sprzątania jest niezwykle ważne. Warto rozpisać sobie wszystkie czynności, które chcemy wykonać oraz ustalić ich odpowiednią kolejność. Pomoże nam to w ocenie, ile czasu zajmą nam porządki i niczego nie przeoczyć. Dzięki temu będziemy również mogli rozdzielić pracę pomiędzy pozostałych domowników. 
  2. Odpowiednia kolejność – podczas sprzątania ważne jest nie tylko planowanie poszczególnych czynności, ale również wykonywanie ich we właściwym momencie. Porządkując mieszkanie najlepiej zacząć od ścierania kurzy, a zakończyć odkurzaniem i myciem podłóg.
  3. Ustalenie stałego dnia na porządki – aby w domu stale panował ład, należy sprzątać systematycznie. Dobrze jest wybrać jeden dzień w tygodniu i przeznaczyć go na sprzątanie. Ważne, żeby zawsze był to ten sam dzień – to pozwoli na wyrobienie pewnego nawyku. Wbrew utartym stereotypom wcale nie musi to być sobota. Wręcz przeciwnie, lepiej wybrać któryś z dni roboczych, a w tygodniu mamy zbyt mało czasu, rozdzielić porządki na 2 dni, np. czwartek i piątek. W końcu weekend jest po to, żeby zrelaksować się i odpocząć.
  4. Odpowiednie produkty – zabierając się za domowe porządki, warto wcześniej sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne środki czystości. Przygotowanie produktów sprawi, że unikniemy sytuacji, w których może się okazać, że właśnie skończyła się np. pianka do łazienki, co wiąże się z wyprawą do sklepu. Wybierając produkty warto postawić na preparaty skuteczne, ale i ekologiczne. Nasza linia produktów Ludwik Ekologiczny łączy w sobie te dwie cechy. 
  5. Zadbaj o pojemniki do segregacji – porządek w mieszkaniu znaczniej prościej utrzymać, kiedy każda rzecz ma swoje miejsce. W tym celu warto zaopatrzyć się w koszyki, pudełka oraz inne pojemniki ułatwiające przechowywanie przedmiotów. Pomagają one dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń i zaprowadzić w niej harmonię.

Prawda, że zaskakująco proste?