Jak dbać o zmywarkę? Proste rady i triki

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli sprzęt ma posłużyć na lata, trzeba o niego dbać. Chociaż głównym przeznaczeniem zmywarki jest czyszczenie, to ona sama również potrzebuje czystości. Zmywarka ułatwia pracę w kuchni, więc za to należy się jej odpowiednia troska. Obecnie dostępne na rynku zmywarki posiadają coraz więcej przydatnych opcji. Pomimo tego, że są w stanie nawet same dostosować długość programu do rodzaju zabrudzeń, to jednak pomoc właściciela wydaje się nieoceniona. Poniżej kilka wskazówek pomocnych w eksploatacji urządzenia.

Resztki jedzenia do kosza

Przed włożeniem naczyń do zmywarki niezbędnym zabiegiem jest wyrzucanie resztek jedzenia do kosza. Warto pamiętać także o tym, że brudniejsze naczynia dobrze jest umieszczać w dolnej szufladzie urządzenia, gdzie strumień wody jest najsilniejszy. Tłuste patelnie powinny być przepłukane pod bieżącą wodą przed umieszczeniem ich w zmywarce.

Odpowiedni rozkład naczyń

Jak wiadomo, zmywarka posiada górne i dolne półki, które dodatkowo wyposażone są jeszcze w różne przegródki i miejsce na sztućce. Najczęściej niedomyte naczynia są właśnie efektem nieprawidłowego ich ułożenia wewnątrz. Jeśli będą znajdować się za blisko siebie, uniemożliwiony jest wtedy dopływ wody i dotarcie do nich środków czyszczących. Warto pamiętać również o tym, że zmywarka działa optymalnie w momencie, kiedy nie jest przeładowana.

Nie tylko tabletki do zmywarki

Niestety woda w większości polskich gospodarstw domowych jest twarda i zawiera w sobie różne minerały. W rezultacie mamy do czynienia z kamiennym osadem w różnych sprzętach AGD. Dlatego też warto, oprócz tabletek, stosować jeszcze płyn nabłyszczający i sól do zmywarki. Płyn nabłyszczający chroni naczynia przed zaciekami i nadaje im połysk, a sól zapobiega osadzaniu się kamienia, który może doprowadzić do zniszczenia urządzenia.

Regularne czyszczenie

Żywotność każdego urządzenia uzależniona jest od sposobu, w jaki jest ono eksploatowane. Jeśli sprzęt jest odpowiednio konserwowany, użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta i czyszczony raz na jakiś czas, będzie bezawaryjnie pracował przez lata. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie zmywarki co najmniej raz w tygodniu. Warto zwrócić tutaj uwagę nie tylko na jej wnętrze, ale również na obudowę i uszczelki znajdujące się w urządzeniu. Filtry powinny być myte jedynie pod bieżącą wodą z zastosowaniem płynu do naczyń. Jeżeli na ich powierzchni osadza się kamień, można użyć dostępnych na rynku środków do odkamieniania.

Pielęgnacja zmywarki nie należy do zadań skomplikowanych i czasochłonnych. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest systematyczność. Stosując na co dzień wskazane powyżej porady można mieć pewność, że przedłuża się żywotność zarówno zmywarki, jak i mytych wewnątrz niej naczyń.