Jak oszczędzać wodę?

Woda jest nam niezbędna do życia i chociaż każdy z nas wie, jak cenny jest to zasób, to wciąż niestety zużywamy jej zbyt wiele. Oszczędzanie wody warto zacząć od siebie. Najpierw należy przeanalizować to, ile wody zużywamy podczas codziennych czynności, a następnie spróbować zmienić swoje nawyki, aby przestać ją marnotrawić.

Jak najczęściej marnujemy wodę?

Większość wody, którą zużywamy na co dzień, trafia do kanalizacji. Nieszczelność kranu może doprowadzić do zmarnowania nawet 12 tysięcy litrów wody w skali roku. Mycie zębów przy odkręconym kranie skutkuje marnotrawstwem kilkunastu litrów wody dziennie.. Kąpiele w wannie to także setki litrów zużytej wody, podczas gdy na mycie pod prysznicem zużywamy około 50 litrów. Warto również zastanowić się nad ręcznym zmywaniem naczyń pod bieżącą wodą – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zmywanie w kąpieli wodnej. 

Oszczędzanie wody – dlaczego warto?

Pomimo tego, że woda pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety, jedynie niewielka jej część jest zdatna do picia. Źródła głębinowe bardzo szybko ulegają wyczerpaniu, a ich odnawianie przebiega wolno. Wiele z nich staje niezdatne do picia przez ścieki, nawozy i inne środki chemiczne wykorzystywane przez człowieka. Nieuchronne zmiany klimatu i wszechobecne susze powodują ograniczony dostęp do wody w wielu miejscach na ziemi. Każda zaoszczędzona kropla przekłada się na jej mniejsze zużycie w skali światowej. Świadome i ekologiczne podejście konsumentów do tej kwestii przyczyniają się do poprawy kondycji naszej planety. Oszczędzać wodę warto nie tylko z pobudek ekologicznych, ale również ekonomicznych – im mniejsze zużycie wody, tym niższy rachunek do zapłaty. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z ekologicznych środków czystości, które są przyjazne dla środowiska.

Sposoby na oszczędzanie wody w łazience

Jak już wspomniano, wadliwa armatura sanitarna może być jedną z przyczyn marnotrawienia wody, dlatego też powinna działać sprawnie. Dodatkowo można na bateriach łazienkowych zamontować ograniczniki przepływu wody. Oszczędzać wodę można także w trakcie prania. Pralka powinna być uruchamiana wyłącznie w pełni załadowana i przy użyciu programu eco. Warto zdecydować się na urządzenie, które posiada wysoką klasą energetyczną. Równie istotny podczas prania jest dobór detergentów. Ekologiczne płyny i kapsułki do prania posiadają odpowiednio dobrany skład, dzięki któremu pralka pobiera mniejszą ilość wody.

Jak zaoszczędzić wodę w kuchni?

Oszczędzanie wody w kuchni warto zacząć od inwestycji w zmywarkę i to taką, która pracuje w trybie eco. Stosowanie ekologicznych tabletek do zmywarki, jest nie tylko bezpieczne dla planety, ale ich odpowiednio dobrane składniki skutecznie myją naczynia i pozwalają zaoszczędzić wodę. Zmywając w zmywarce warto również użyć ekologicznego nabłyszczacza i soli do zmywarki Ponadto dobrym rozwiązaniem jest ekonomiczne gotowanie – przygotowywanie posiłków na parze oraz przykrywanie garnków dedykowaną przykrywką.

Metody oszczędzania wody podczas prac ogrodowych

Ogromne ilości wody marnotrawione są również podczas prac ogrodowych. Najwięcej używamy jej do podlewania roślin. Dlatego też tak ważne jest gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach i wykorzystywanie tej wody do podlewania. Podlewanie najlepiej przeprowadzać wieczorem, ponieważ w tym czasie gleba w mniejszym stopniu pochłania wodę i pozostaje wilgotna na dłużej.