Jak skutecznie czyścić meble?

Meble bardzo często postrzegane są jako wizytówka wnętrza. Bez względu na to, z jakiego materiału powstały, wymagają regularnego czyszczenia oraz odpowiedniej konserwacji. Na meblach osiada nie tylko kurz, ale i pojawiają się inne zanieczyszczenia np. tłuste plamy (najczęściej w przypadku mebli kuchennych). Aby mimo upływu czasu meble zachowały swój piękny wygląd, należy o nie odpowiednio zadbać. Czyszcząc meble, warto kierować się jedną ważną zasadą – sprzątanie rozpoczynamy od góry, kierując się ku dołowi – wówczas kurz nie osiada na oczyszczonej już powierzchni.

Akcesoria do pielęgnacji mebli

Czyszczenie mebli nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez umiejętnie dobranych preparatów, ale dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w przydatne do tej czynności narzędzia. Warto mieć pod ręką miękkie ściereczki oraz gąbki. Do pielęgnacji antyków świetnie sprawdza się ircha (wyprawiona skóra owcza).

Jak skutecznie wyczyścić meble tapicerowane?

Podstawą przy czyszczeniu tego typu mebli jest odkurzanie, ale w niektórych sytuacjach może być ono niewystarczające. Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie tapicerowanych mebli wilgotną szmatką lub stosowanie środków przeznaczonych do czyszczenia dywanów i tapicerek. Do odplamiania tapicerki można użyć ogólnodostępnych na rynku mydeł odplamiających.

Meble skórzane

Meble skórzane pięknie się prezentują, ale z biegiem czasu skóra traci swój połysk. Zdarzają się sytuacje, kiedy obicie ze skóry zaczyna pękać lub odbarwiać się. Aby zachować meble ze skóry w dobrym stanie, niezbędne jest ich regularne natłuszczanie. Najlepiej przemywać je wilgotną szmatką z odrobiną płynu czyszczącego. Po tym zabiegu warto zastosować specjalny preparat do skóry, np. w postaci pasty.

Czyszczenie mebli lakierowanych

Lakierowane meble nie lubią wilgoci, dlatego przy ich czyszczeniu warto używać dobrze wykręconej ściereczki. Niektórzy zalecają zabezpieczenie powierzchni tych mebli przeznaczonymi do tego celu woskami.

Konserwacja mebli drewnianych

Czyszczenie mebli drewnianych powinno odbywać się z użyciem środków, które w swoim składzie zawierają wosk lub olej. To właśnie te substancje gwarantują meblom z drewna odpowiedni poziom zabezpieczenia i zapobiegają osiadaniu kurzu. Ponadto takie preparaty zapewniają drewnianym meblom piękny połysk.

Jak wyczyścić mebel z okleiną?

Codzienna pielęgnacja takich mebli powinna opierać się na przecieraniu ich wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub uniwersalnego płynu do czyszczenia. W tym przypadku nie zaleca się stosowania preparatów szorujących, ponieważ mogą one uszkodzić laminat pokrywający powierzchnię mebla.

Czyszczenie mebli kuchennych

W kuchni do prac porządkowych niezbędne są wszelkiego rodzaju odtłuszczacze, które radzą sobie z brudem osiadającym na blatach i frontach szafek. Do mebli kuchennych wykorzystuje się preparaty dedykowane bezpośrednio do stosowania w tym pomieszczeniu. Przydatny tutaj będzie również niezastąpiony płyn do mycia naczyń, który poradzi sobie z tłustymi plamami.

Ludwik Ekologiczna Pianka do czyszczenia mebli

Ludwik Ekologiczna Pianka do czyszczenia mebli to innowacyjny i biodegradowalny środek czyszczący o zapachu białych kwiatów i zielonej herbaty. W przeciwieństwie do tradycyjnych preparatów w swoim składzie nie zawiera szkodliwych związków chemicznych i substancji pochodzenia zwierzęcego. Efektywnie pozbywa się brudu z mebli drewnianych, drewnopodobnych oraz z innych powierzchni. Unikalna formuła pianki Citrus Essential Oil System pozostawia powierzchnię czystą i pachnącą. Z kolei działanie Systemu Antistatic zapobiega ponownemu osiadaniu kurzu na powierzchni mebla.