O czym warto pamiętać podczas sprzątania po remoncie?

Remonty bywają trudne, długotrwałe i uciążliwe, dlatego każdy z nas z utęsknieniem wyczekuje ich zakończenia. Sprzątanie po remontach kojarzy się nam przede wszystkim z wszechobecnym kurzem, unoszącym się pyłem i mnóstwem pracy. Pozostałości po materiałach budowlanych, ślady farby w niechcianych miejscach oraz inne trudne do usunięcia zabrudzenia wymagają od osoby sprzątającej zaangażowania, determinacji oraz zastosowania odpowiednich środków czyszczących.

Jak sprzątać mieszkanie po remoncie? – odpowiednie przygotowanie ułatwi pracę

Przed rozpoczęciem remontu warto przygotować całe mieszkanie i w odpowiedni sposób zabezpieczyć narażone na zabrudzenia powierzchnie. Do tego celu niezbędna będzie folia i tektura malarska. Im lepiej zabezpieczymy poszczególne elementy, tym mniej sprzątania nas czeka. Ponadto unikniemy niszczycielskiego wpływu gruzu, który może uszkodzić meble czy posadzki. Poza tym w trakcie remontu należy na bieżąco usuwać zanieczyszczenia po zakończeniu każdego etapu, co znacznie zmniejszy ilość prac porządkowych po remoncie. Dodatkowo warto przeznaczyć jedno pomieszczenie (o ile jest taka możliwość) do przechowywania mebli i sprzętów, które jesteśmy w stanie przenieść z remontowanych wnętrz. Świetnym rozwiązaniem jest także oddzielenie strefy brudnej mieszkania od czystej poprzez zasłonięcie wejścia do pomieszczeń folią malarską.

Sprzątanie domu po remoncie – od czego właściwie zacząć?

Najważniejszą kwestia podczas sprzątania domu po remoncie jest kolejność wykonywania czynności. Porządki powinniśmy rozpocząć od wyniesienia wszystkich pozostałości materiałów budowlanych i gruzu. Sprzątanie zaczynamy od powierzchni znajdujących się najwyżej, stopniowo schodząc do niższych poziomów. Zgodnie z podstawową zasadą sprzątania po remoncie najpierw sprzątamy na sucho. W pierwszej kolejności należy zatem zetrzeć kurz i pył, by następnie zmyć sprzątane powierzchnie na mokro. Taki harmonogram działań z pewnością pozwoli uniknąć tworzenia się błota. Warto mieć na uwadze fakt, że poremontowy pył będzie się jeszcze jakiś czas unosił w powietrzu i pojawiał na różnych powierzchniach w pomieszczeniach.

Jak sprzątać po remoncie? – kolejność czyszczonych powierzchni

Sprzątanie po remoncie należy zacząć od czyszczenia framug okien oraz futryn drzwi. Te elementy najczęściej ulegają zabrudzeniu, szczególnie jeśli prace remontowe obejmują malowanie. Następnym krokiem powinno być umycie szyb okien, a także skrzydeł drzwiowych i odkurzenie ścian (pod warunkiem, że nie są świeżo malowane). Końcowym etapem sprzątania domu po remoncie będzie czyszczenie podłóg – najpierw odkurzanie, a później mycie. Ze względu na fakt, że pył i kurz będą jeszcze przez jakiś czas unosić się w powietrzu, odkurzanie podłogi najlepiej powtórzyć kilkukrotnie.

Czym sprzątać po remoncie? – niezbędne akcesoria i detergenty

Zakres prac remontowych oraz ich rodzaj determinuje to, czym i w jaki sposób będziemy sprzątać po ich zakończeniu. Odpowiednio dobrane środki czyszczące i akcesoria pozwolą w szybki sposób uporać się z zabrudzeniami, jednocześnie ułatwiając nam pracę. Drobny gruz oraz pył bez problemu usuniemy za pośrednictwem odkurzacza przemysłowego. Przed sprzątaniem warto zakupić worki na odpady o różnej wielkości i przeznaczeniu oraz rękawice ochronne. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w ściereczki z mikrofibry (idealne do delikatnych powierzchni), przydatna będzie również szczotka i szufelka oraz mop, najlepiej z wyciskarką. Podczas sprzątania domu po remoncie warto skorzystać z preparatów dedykowanych dla różnych powierzchni. Parkiet bez problemów umyjemy płynem przeznaczonym do podłóg drewnianych. Z kolei okna i lustra z łatwością wyczyścimy płynem przeznaczonym do tego celu. Jeśli gdziekolwiek pozostały ślady z farby, których nie można czyścić wodą, należy sięgnąć po rozpuszczalnik. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę fakt, że specjalistyczne preparaty dobieramy nie tylko do rodzaju zmywanej farby, ale również do rodzaju czyszczonej powierzchni.