Sól do zmywarki – po co i dlaczego warto ją stosować?

Zmywarka staje się popularnym wyposażeniem naszych domów. Zapewnia nie tylko wygodę, ale pozwala również na zaoszczędzenie wody i energii. Stosowanie soli do zmywarki jest w tym przypadku koniecznością. Produkt pełni istotną funkcję w procesie zmywania i jednocześnie utrzymuje urządzenie w dobrym stanie, dlatego też należy stosować ją regularnie. Systematyczne uzupełnianie jej niedoboru w zmywarce jest także zabiegiem opłacalnym.

Sól do zmywarki – czym tak naprawdę jest?

Sól do zmywarki, zwana również regeneracyjną, to odpowiednio zgranulowany chlorek sodu (NaCl). Dzięki odpowiedniej wielkości granulkom sól regeneracyjna rozpuszcza się w urządzeniu powoli i dlatego wystarcza na dłuższy czas, zapewniając jednocześnie właściwe jej działanie. Ze względu na fakt, że większość użytkowników w Polsce korzysta ze średnio twardej wody, stosowanie soli do zmywarki jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Na jakich zasadach działa sól do zmywarki?

Jeśli na co dzień korzystamy z wody średnio twardej bądź twardej, musimy liczyć się z tym, że po wyjęciu naczyń ze zmywarki pozostaną na nich białe zacieki. Biały osad powstaje także na elementach zmywarki. Głównymi winowajcami takiej sytuacji są związki wapnia i magnezu zawarte w wodzie. Dlatego też zmywarki wyposażone są w filtry zmiękczające wodę, które usuwają z niej minerały. Wraz z upływem czasu filtr zmiękczający wodę działający na zasadzie wymiennika jonowego, nagromadzi dużą ilość jonów odpowiadających za twardość wody i wówczas układ zmiękczający wodę musi być odświeżony. W tym celu stosuje się sól do zmywarki, zwana także solą regeneracyjną. Wspomaga ona działanie wymiennika jonowego, który jest przepłukiwany odpowiednim roztworem soli do zmywarek i tym samym do żywicy jonowej są dostarczane kolejne jony sodu umożliwiające działanie filtra zmiękczającego. Czyszczenie filtra zmiękczającego za pomocą soli zachodzi w urządzeniu w trakcie cyklu mycia.

Co, jeśli w zmywarce zabraknie soli?

Efekty braku soli w zmywarce staną się dla użytkownika dość szybko zauważalne. Po pierwsze, na naczyniach będzie widoczny biały osad. Jeśli nie będziemy regularnie dosypywać soli do zmywarki, filtr zmiękczający urządzenia znacznie szybciej ulegnie zniszczeniu. Warto mieć na uwadze fakt, że zakup nowego filtra zmiękczającego do zmywarki może stanowić równowartość połowy ceny nowego urządzenia. Łatwo więc można policzyć, że za kwotę zakupu nowego filtra wraz z usługą wymiany możliwe będzie zaopatrzenie się w zapasy soli do zmywarki na wiele lat. Niestosowanie tego produktu wpłynie negatywnie również na pozostałe elementy urządzenia, na których szybciej zacznie osadzać się kamień.

Sól do zmywarki – jak często dosypywać?

Częstotliwość dosypywania soli do urządzenia jest trudna do sprecyzowania. Wszystko zależy od tego, jak często myjemy naczynia w zmywarce i jakie programy stosujemy oraz od tego jakiej twardości jest woda. Większość dostępnych w sprzedaży zmywarek posiada specjalną kontrolkę, która informuje użytkownika o konieczności uzupełnienia soli.

Gdzie wsypywać sól do zmywarki?

Sól do zmywarki można zakupić zarówno w sklepach ze sprzętem AGD, jak i w drogeriach oraz popularnych marketach. Jej stosowanie nie jest skomplikowane – wystarczy wsypać odpowiednią ilość do specjalnego pojemnika, który znajduje się na dnie zmywarki. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesypywać soli w pojemniku – warto zostawić niewielki odstęp od krawędzi otworu.