Świąteczne porządki – jak je zaplanować, aby zdążyć ze wszystkim do Bożego Narodzenia?

Większość z nas przed świętami planuje generalne sprzątanie mieszkania. Niestety często okazuje się, że wykonanie planu jest znacznie trudniejsze, niż jego stworzenie. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy.

 

Dobra organizacja to podstawa

Żeby zdążyć ze wszystkim na czas, a przy tym nie opaść całkowicie z sił z przemęczenia, warto odpowiednio wcześnie zaplanować (i najlepiej zapisać) właściwą taktykę walki z nieporządkiem. Na początek dobrze jest przemyśleć, co właściwie chcemy posprzątać i zastanowić się, ile czasu nam to zajmie. W ten sposób będziemy wiedzieli, na ile dni podzielić porządki. Jeśli nie chcemy, żeby kolidowały nam z innymi zajęciami, których w okresie przedświątecznym jest sporo, najlepiej rozpisywać je tak, żeby ich łączny czas nie przekraczał 1,5 godz. dziennie. W ten sposób stworzymy praktyczny i przydatny grafik sprzątania. Może on wyglądać np. tak:

  1. Poniedziałek – sprzątanie w szafach lub garderobie
  2. Wtorek – pranie firanek i zasłon, prasowanie
  3. Środa – sprzątanie łazienki
  4. Czwartek – trzepanie dywanów, mycie podłóg
  5. Piątek – sprzątanie kuchni
  6. Sobota – porządki w pokoju dziecięcym

Warto również pamiętać przynajmniej o jednym wolnym dniu w tygodniu, który pozwoli na odpoczynek i regenerację.

 

Konsekwentne wykonywanie planu

Jeśli już mamy listę porządków, musimy zacząć ją realizować. Najlepiej wykonywać zapisane na niej czynności każdego dnia o podobnej porze, np. po południu. Systematyczne sprzątanie to najlepszy sposób na porządki przedświąteczne, ponieważ pozwala dzielić pracę na mniejsze partie. Jeśli jednak nie będziemy działać konsekwentnie i odpuścimy kilka dni pracy, może się okazać, że skumulowane obowiązki skutecznie zniechęcą nas do sprzątania. Warto więc pamiętać o metodzie małych kroczków – jeśli nie mamy czasu na 1,5 godz. sprzątania dziennie, skróćmy je np. do 30 min. i rozłóżmy nasz plan na dłuższy okres. 

Pamiętajmy, także o wcześniejszym przygotowaniu środków czystości, które będą nam potrzebne podczas sprzątania. Unikniemy wtedy sytuacji, w której okaże się, że któryś z preparatów się skończył i trzeba będzie przerwać sprzątanie, by pojechać do sklepu. 

 

Wsparcie specjalistów

Wbrew pozorom wcale nie mamy tu na myśli profesjonalnej ekipy sprzątającej, której wynajęcie mogłoby być bardzo drogie, lecz sprawdzone, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego organizmu środki czyszczące. Znajdziecie je oczywiście w naszej ofercie. Linia produktów Ludwik Ekologiczny sprawdzi się w sprzątaniu wszystkich powierzchni w mieszkaniu. Na przykład do mycia okien idealne będą środki takie jak: ekologiczny płyn do mycia szyb i luster, zaś do podłóg Ludwik Ekologiczny Płyn uniwersalny. W kuchni nieoceniony będzie produkt Ludwik Ekologiczny Pianka do czyszczenia kuchni, zaś w łazience – Ludwik Ekologiczny Pianka do czyszczenia łazienki oraz ekologiczny płyn do mycia kabin prysznicowych i innych powierzchni w łazience. Podczas prania przydadzą nam się ekologiczne kapsułki do prania 2 in 1 CAPS, a także ekologiczny płyn do prania. Środki czystości Ludwik Ekologiczny są biodegradowalne i wolne od szkodliwych środków chemicznych. 

 

Pomoc rodziny bywa niezastąpiona

Szczególnie jeśli mieszkanie jest duże. Każdy z nas oprócz sprzątania ma przecież jeszcze inne obowiązki – w pracy, w domu czy w szkole. Z tego względu dobrze jest rozdzielić role i każdemu z członków rodziny powierzyć część porządków. Dzieci mogą samodzielnie (lub z niewielką pomocą) uprzątnąć swój pokój, zająć się segregacją prania czy podlewaniem kwiatów. Partnera można poprosić o wytrzepanie dywanów, umycie okien czy prasowanie. Prawda, że lista obowiązków szybko się kurczy, gdy w ich wykonanie zaangażujemy większą ilość osób?