Wiosenne porządki, czyli jak zaplanować wielkie sprzątanie?

Pierwsze dni wiosny to czas, kiedy słońce coraz częściej zagląda przez okna do naszych domów. Światło słoneczne niestety ujawnia kurz i zacieki. Na szczęście, kiedy przyroda budzi się do życia, my nabieramy ochoty na gruntowne sprzątanie. Porządki wiosenne stały się w naszym kraju niemal tradycją. To doskonała okazja na schowanie zimowych ubrań, umycie okien i gruntowne sprzątanie mieszkania.

Jak zaplanować sprzątanie w domu?

Wiosenne porządki robi się tylko raz w roku, dlatego wymagają odpowiedniego zaplanowania. Czynności powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności tak, aby ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić cenny czas. Przede wszystkim należy się zastanowić, które pomieszczenia potrzebują generalnych porządków. Ponadto warto zaplanować harmonogram działań i sporządzić ich listę. Plan porządków w domu wymaga również określenia ram czasowych, w których chcemy się zmieścić. Dobrą praktyką jest stosowanie zasady – jedno pomieszczenie sprzątamy w ciągu jednego dnia.

Generalne porządki w kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu i miejscem, w którym gromadzimy zapasy różnych produktów. Wiosna to idealny czas na przegląd szafek kuchennych i regałów w spiżarni w celu weryfikacji przydatności artykułów spożywczych. Przeterminowane produkty bardzo często stają się siedliskiem moli spożywczych. Co więcej, kuchnia bardzo szybko ulega zabrudzeniu ze względu na gotowanie. Warto więc nie tylko uporządkować wnętrza szafek, ale wyczyścić również wszystkie sprzęty AGD oraz armaturę. Te czynności pozwolą pozbyć się tłustych plam i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Porządki wiosenne w łazience

W łazience podstawowym zadaniem jest dokładne umycie toalety, armatury, umywalki, kabiny prysznicowej lub wanny. Dodatkowo można także wyczyścić fugi pomiędzy płytkami. W tym pomieszczeniu należy również przejrzeć wszystkie kosmetyki i detergenty. Warto zwrócić uwagę na produkty, którym kończy się termin przydatności – trzeba je wykorzystać w pierwszej kolejności. Przeterminowane produkty z kolei, należy umieścić do odpowiednich koszów na śmieci – zgodnie z dobrymi zasadami segregowania odpadów.

Wiosenne porządki w domu – mycie okien

Dla wielu osób gruntowne sprzątanie bez umycia okien nie ma najmniejszego sensu. Niektórzy rozpoczynają wiosenne porządki w domu właśnie od tej czynności. Okna po zimie nie wyglądają najlepiej. Za zanieczyszczenia odpowiada nie tylko śnieg, ale również smog i spaliny. Do mycia okien najlepiej zastosować przeznaczone do tego celu płyny. Przydatne będą także delikatne ściereczki lub papierowe ręczniki. Dla ułatwienia sobie zadania można wykorzystać myjki ręczne, które pozwolą pozbyć się smug. Warto zadbać również o wypranie firan oraz zasłon.

Sprzątanie garderoby

Szafa na wiosnę również wymaga odświeżenia. Chodzi tutaj nie tylko o schowanie zimowych kurtek i grubych swetrów. Warto w tym czasie zrobić przegląd wszystkich ubrań, posegregować je i pozbyć się tych, których nie nosimy na co dzień. W szafie lub garderobie należy także wytrzeć wszystkie półki z kurzu oraz umyć lustra.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Jeżeli posiadamy ogród, to wymaga on również określonych prac na wiosnę. Przyroda budzi się do życia, a rośliny potrzebują określonych warunków do wzrostu. Należy zatem przyciąć suche i obumarłe po zimie części roślin, wysiać lub wsadzić nowe, a także zadbać o trawnik. Meble ogrodowe również powinny być regularnie czyszczone i konserwowane.

Generalne porządki – o czym warto jeszcze pamiętać?

Nie wszyscy gustują w sprzątaniu. Bez względu na to, czy lubimy wykonywać tę czynność, warto ją sobie ułatwić. Przed rozpoczęciem wiosennych porządków warto upewnić się, że mamy pod ręką wszystkie narzędzia niezbędne do wykonania każdego zadania z listy. Zakup niezbędnych środków czyszczących będzie podyktowany harmonogramem działań. Bez adekwatnych detergentów nawet łatwe do usunięcia zabrudzenia mogą okazać się uciążliwe. Świetnym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów przeznaczonych do konkretnych zanieczyszczeń – środków do mycia okien, płynów do mycia podłóg czy detergentów dedykowanych dla określonych pomieszczeń. Do prac ogrodowych niezbędne będą odpowiednie narzędzia i akcesoria.