Co robić, gdy zmywarka pozostawia osad na naczyniach?

Mycie naczyń dla niektórych osób jest wyczerpującym zajęciem, więc decydują się na zakup zmywarki. Jednak wielu użytkowników sprzętu ma problem z tym, że zmywarka pozostawia osad na naczyniach. Brudne musimy ponownie włożyć do urządzenia i umyć, a to wiąże się z większym zużyciem wody i energii. Zazwyczaj przyczyna nalotu na naczyniach wyjmowanych ze zmywarki jest błaha i możemy sami sobie z tym poradzić. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wezwanie serwisanta.

Brak soli w zmywarce

Jeśli w urządzeniu skończyła się sól, to zmywarka pozostawia osad na naczyniach. Na szczęście nowoczesne urządzenia sygnalizują brak soli, najczęściej czerwonym symbolem na ekranie wyświetlacza. Wówczas należy odkręcić korek na dnie zmywarki i uzupełnić niedobór soli. Czasami korek może być niedokładnie dokręcony, co powoduje, że sól wydostaje się na zewnątrz, pozostawiając nalot na naczyniach. Jego dokręcenie rozwiązuje ten problem.

Nieodpowiednia ilość nabłyszczacza

Zarówno zbyt duża jak i za mała ilość nabłyszczacza sprawia, że zmywarka pozostawia osad na naczyniach. Gdy skończy się płyn nabłyszczający, nalot pojawia się na delikatnym szkle, np. na kieliszkach. W razie niedoboru nabłyszczacza, należy go uzupełnić wyłącznie do wskazanego poziomu.

Twarda woda

Woda o wysokiej zawartości minerałów może być przyczyną osadzania się kamienia w zmywarce i tym samym pozostawania nalotu na naczyniach. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest sprawdzenie twardości wody papierkiem lakmusowym i ustawienie tego poziomu w urządzeniu.

Tryb pracy zmywarki

Urządzenia te mają do dyspozycji kilka programów zmywania. Niektóre zmywarki pracują na krótkim programie, który trwa zaledwie pół godziny. Należy pamiętać, że zbyt krótki tryb zmywania nie zawsze umyje dokładnie naczynia, a na niektórych można zauważyć pozostałości po nierozpuszczonej kapsułce. 

Niskiej jakości środki dedykowane do zmywarek

Nieodpowiednie preparaty do zmywarki najczęściej nie działają skutecznie. Pozostawiają po sobie zabrudzenia na naczyniach i uciążliwy osad. Dlatego wybierając tabletki, sól i nabłyszczacz do zmywarki, warto sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty.

Zanieczyszczenia wewnątrz zmywarki

Zanieczyszczone wnętrze urządzenia może być przyczyną tego, że zmywarka pozostawia osad na naczyniach. Czyszczenie sprzętu AGD jest kwestią kluczową, która ma istotny wpływ na przedłużenie jego żywotności. Na rynku dostępne są specjalne środki czyszczące dedykowane zmywarkom, których należy używać przynajmniej raz na trzy miesiące.

Zbyt duża ilość naczyń

Przeładowanie zmywarki i tym samym zablokowanie dostępu wody do wszystkich naczyń będzie skutkować ich niedokładnym umyciem. Jeśli śmigło nie może się swobodnie poruszać, woda nie wypłucze odpowiednio naczyń i pozostawi na nich biały osad.

Uszkodzenia mechaniczne

W sytuacji, gdy wspomniane powyżej metody zawiodły i nadal zmywarka pozostawia osad na naczyniach, konieczne może być wezwanie serwisanta. W najgorszym przypadku źle wypłukane naczynia mogą być konsekwencją awarii jednego z podzespołów urządzenia.